ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
BU KADARINA PES!
Yayın Tarihi: 27 Ocak 2022 Perşembe, 05:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Salı günü ülkenin gündeminde, tüm haberlerde biz vardık. Biz derken hepimizi, Trakya'da Saros FSRU limanına karşı olanları kastediyorum. Çünkü Saros Gönüllüleri ve Keşan Kent Konseyi önderliğinde Trakya Platformu çatısı altında örgütlenmiş bölge insanları meğerse Organize Sanayi Bölgelerindeki yatırımcılara sağlanan doğal gazın kısıtlanma sebebi imiş!
Haberlerde izlemişsinizdir Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, enerji verimliliğini artırmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve yeni bir yatırımı dile getirdikleri her an karşılarına muhalefetin çıktığını belirtti. Oradan sözü bizlere getirdi; “İnternete girin, Saros Körfezi LNG Terminali yazın. CHP milletvekilleri o santrali durdurmak için nasıl şantiyeyi basmışlar, hangi davaları açmışlar. Eğer biz o LNG Terminali'ni bir sene gecikmeden açsaydık, İran'dan yapılan bu ani kısıntıyı hiç yaşamamış olacaktık”. ( 25.01.2022)
Yirmi yıldır iktidar olan hükümetin bakanı böyle bir bahane üretiyorsa bu kadarına pes!
Bakan bunu söylediğinde Saros Gönüllüleri'nin son açıklaması yeni olmuş ve basına yansımıştı. Saros Gönüllüleri Keşan Kent Konseyi'nde yaptıkları açıklamada olanları belki bininci kez anlattı. Bilim ve hukukun katledilerek, tüm itirazlar ışığında inşaatın durdurulması taleplerini Edirne İdare Mahkemesi maalesef reddetti. Oysa 14 aydır umutla bekliyorduk. Umut idi, çünkü mahkeme keşif istemişti. Bilirkişi heyeti incelemesi sonucunda rapor hazırlanmıştı. Rapor; tarım ve orman alanlarını korunmadığı, tesisin üst ölçekli planlara aykırı olduğu yazıyordu. Saros Körfezi Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi'ne yapılmasının planlama hukuka aykırı olduğu bilimsel olarak tespit edilmişti. 
Edirne İdare Mahkemesi üç kişilik akademisyen bilirkişi heyetinin bilimsel raporu gereğince davamızı kabul edip Saros FSRU Doğalgaz Limanı imar planlarını iptal etmek yerine ÇED davasındaki tek bir bilirkişinin gerekçesiz görüşüne göre davamızı reddetti. İşte buna pes?
Şimdi gelelim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın demecine. Ne demişti? Saros FSRU depolama alanını muhalefet yüzünden bitirememişler o nedenle de yeterli gaz depolayamamışlar. İran hükümeti arıza bahanesiyle gazı kesince eldeki depolarda bulunan gazı idareli kullanmak için sanayi sektörüne gaz dağıtımını kısıtlamışlar. Oysa BOTAŞ yetkilileri 23.11.2021 günü yaptıkları açıklamada projenin yılsonu itibarıyla yüzde 71'inin biteceğini ve gelecek yılın ilk yarısının sonunda çalışmanın tamamlanacağını söylemişti. Yani liman zaten planlandığı gibi gidiyor, bizim engelimiz çengelimiz yok! Keşke engel olabilseydik!
Öngörüsüzlüğü ve beceriksizliğinin sonucu yaşanan doğalgaz ve enerji krizinin suçunu; doğamızı, tarlamızı, suyumuzu, yaşam alanlarımızı devletten koruyan biz yaşam savunucularına atmaya çalışıyorlar.  Evet, yanlış okumadınız. Yaşam alanlarımızı korumakla görevli devletten koruyoruz toprağımızı, suyumuzu, havamızı. Çünkü tesisi yapan bir devlet kurumu olan BOTAŞ! İşte buna pes!
A be Sayın Bakan! BOTAŞ karar verdi vereli inşaatınız devam ediyor. Bizim mücadelemiz hukuk, bilim öncülüğünde yasal mecrada. Sizin şirketiniz de inşaat tesisinde ilk günden beri zaten çalışıyor. Neyi geciktirmişiz? 
Biz ne yaptık? Hukukta ve bilimde aradık çaremizi.Tek adamın kararı ve olası baskısına rağmen telafisi yüzlerce yıl olmayacak bu işletmeye dur diyecek yargıçlara umut bağladık. Yargının azıcık bile olsa hukuku, bilimi göz önünde tutacağını umduk. Köyde, kentte, sahanın içinde değil kenarında sesimizi duyurmaya çalıştık. Dava açmak suçlanma sebebi imiş meğerse! Biz şantiye basmadık, keşke bassaydık! Hiçbirimiz gidip de kepçenin önüne yatmadık; keşke yatsaydık! Hiçbirimiz tarlamıza izinsiz giren makineleri durdurmak için makineyi kullanan emekçilere saldırmadık. Keşke o emeğini emirle kazanmaya çalışanları biraz da cebren direksiyondan indirseydik. Ama şiddet bizim işimiz değil, şiddet güçlünün seçeneğidir.
Biz yasal haklarımızı kullandık,kullanmaya devam edeceğiz. Bilgelerden gelen “Kalem kılıçtan keskindir” sözünün bile değiştiğini ve kılıcın kalemden keskin olduğunu gördük. İşte buna pes!
Evet, mücadele sürüyor ve sürecek. Salı günü hepimizin ortak sesi olan Saros Gönüllüleri gerekeni söyledi ve kararlılığını bir kez daha açıkladı; “Ülkemizin ve denizimizin hakkını, hukukunu aramaya devam edeceğiz."
İşte bu nedenle yetkililerin yalanlarına, yargıçların kararlarına, iktidarın dayatmasına, pespaye kurumsal bozulmalara, bu kadar pislenmeye pes diyoruz. Ama bu kararlı mücadelenin devam edeceğini de belirtiyoruz. Hani hep der ve birilerini korkuturuz ya; bu daha başlangıç, mücadeleye devam. Pes etmiyoruz…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke