ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
BAYRAMLAR
Yayın Tarihi: 28 Nisan 2022 Perşembe, 05:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Takvimin her ayı kendine has özelliklere sahiptir. Nisan ve Mayıs aylarının da ayrı bir anlamı vardır. Baharın belirtileri ve umuda açılmış kapılar izlenimi yaratır bende ve her yıl umudum yıkanarak yenilenir. Hele de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın yetişkinlerin kurallarına inat çocukça kutlanması geleceğe umuda yol açar.
Bu yıl Valilik bir ilk yapmış. Resmi kutlama dışında her nereden kendine görev saydıysa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından Çocuk Bayramı etkinliği düzenledi. İlgimi çekti ve gezdim. Okullara görevler verilmiş ve birkaç öğretmen beş on öğrenci kendi kendilerine ya da ara sıra gelen çocuklarla etkinlik yapıyorlar veya kendileri yapıp izlenmesini sağlıyorlar. Epey izledim ama nedense çocuk ziyaretçileri çok azdı. Bu müdürlüğün Çocuk Bayramı'nda görev üstlenmiş anlamakta zorlanıyorum. Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar ve hatta Diyanetin çocuk bayramında aktif olmasını anlarım da bu müdürlüğün kutlamasını anlayamadım. Maalesef doğaya ve kentlere ve de dolayısıyla çocukların geleceğine en çok zarar veren bu müdürlüğün çocuk bayramında aktif görev almasını anlayan varsa beni bilgilendirsin!
Belediye Bilim Şenliği adı altında kutlama yaptı ama adında “eğitim ve bilim” olan kurumlar, sendikalar, sivil toplum örgütleri davet edilmemiş, düşünceleri alınmamış. Oysa bilim demek etkin insanlar demektir. Her şey görsellikten ibaret değildir. Katılımcıların seyirden çok etkin olması sağlanmalıdır. Böylece etkin olarak yetişen bu günün çocuğu deneyim kazanacak ve gelecekte etkin yurttaş olacaktır. Bu nedenle de bilim şenliği deyince üç kere yetmez, beş, on beş kere düşünmek, bilim ve eğitim kurumlarından görüş alıp onları da etkinliğe ortak etmek, sorumluluk almalarını sağlamak gerekiyor.
Mustafa Kemal 1920'li yıllarda tek başına her şeyi yapabilirdi. Kurtuluş Savaşını askeri disiplinde emir komuta ile yönetebilirdi. Ama o dünyaya bakışı, toplumu tahlil edişi sonucunda Meclisi topladı. Bunun anlamını günümüz makam sahipleri, yetkilileri, karar vericileri sanırım kavramamışlar.
Umarız gelecek yıl kentte bulunan bilim, eğitim, çocuk, insan, kent anlamında çalışan kamu ve özel kurumlar, sivil toplum örgütleri birbiri ile kenetlenerek çocukların edilgen değil etkin olduğu daha güzel bayramlar yaparız. Ve en önemlisi çocuklar kendi bayram programlarında sorumluluk alıp karar verici süreçte yer alsınlar. Bunun yolunu açalım.
Birkaç dakikalığına makamlara çocukları oturtmanın anlamsızlığı belki de gün yüzüne çıkar. Çocukları makamlara oturtup “makam özentisi” yaratacağımıza o makamda oturanları birkaç saatliğine ya da birkaç günlüğüne çocukların yaşadığı ortamlara; tarlaya, sanayiye, atık toplamaya, oyun parklarına gönderelim! Çocukların dünyasını unutmamak ve çocukların taleplerini anlamak adına sanırım yararlı olur.
Çocukları tanımak dedim de; 23 Nisan günü Belediye Meclis Salonu'nda Çocuk Meclisi toplantısı bayram etkinliklerinin en anlamlısı ve etkilisi idi. Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu tarafından düzenlenen etkinlikte; yöneten, yönetilen, dinleyen, katkı sunan hep çocuklardı. Yetişkinler sadece mikrofon uzattı, notlarını aldı, sessizce izledi. İzlemeyenler Edirne Televizyonu arşivinden izleyebilir. Yine aynı çalışma grubunun programında yer alan Çocuk Oyunları ile İmza etkinliği de öğrencilerin eğitim aldığı etkin olduğu bölümlerdi. Emekli öğretmen Sadrettin Beyin yönetimi ve ekibinin gözetimi altında Çocuk Oyunları ile ilgili derneğin aktivitesi anlamına uygun idi.
Çocuk olur da kitap olmaz mı? Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu'nun daveti ve Belediyenin kitap sağlaması ile yerel yazarlarımız Nurgül Ateş ve Başar Atarbay'ın kitapları kısa sürede tükendi ve imza/sohbet kuyruğu uzadı. .Çocuklar okuyor izlenimim güç kazandı.
Çocuk Bayramı her şeye rağmen umut olmaktadır hepimizde. Belki de devamından da kaynaklanıyor. Baharın çiçeklerle donanması sonrasında gelen Çocuk Bayramı'nı 1 Mayıs işçi/emekçi Bayramı izliyor. Emeği ile yaşayan ve sürekli hakkı yenen emekçiler iktidarlara inat yüzyıllardır sokaklara çıkarak taleplerini gündeme getiriyor.
Ve sonrasında 6 Mayıs, Hıdrellez. Doğanın uyanışına destek ve katılım. Tabii aynı zamanda 12 Mart 1971 darbesi sonrasında 6 Mayıs 1972 günü ülke bağımsızlığı adına mücadele veren ve bu gün toplum tarihine altın harflerle yazılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam günü. Doğal uyanış ile mutlu olduğumuz bu günde geleceğe umut veren kişilerin idam gününü çakıştırmak her uyanıştan nasıl da korktuklarının kanıtı adeta. Tıpkı hak temelli her türlü toplumsal hareketten, örgütlenmeden korktukları gibi. Daha geçen gün Gezi Davası'nda cezalar da aynı kafa yapısının ürünü bence. Defalarca beraat verilen üst mahkemelere inat 18'er yıl ceza, toplumsal uyanışı korku ile bastırmak değil mi?
Bayram dedik ya; Gençlik Bayramı da Çocuk Bayramı kadar anlamlı. 19 Mayıs günü de gençler kararlarda etkin olmalıdır. Bizim yapacağımız gölge etmemek.
Hafta başında kutlayacağımız Ramazan Bayram'ını biliyoruz; üç aylardan sonra gelir. Recep, Şaban, Ramazan ve Bayram. Toplum olarak adaletin, ekonominin, gelirlerin, emeğin, özgürlüğün yurttaşlarca eşit paylaşıldığı gün bayram sayılacaksa bu belirli bir süreyi, deneyimleri aşmayla olacaktır. Ama görüyoruz ki henüz Recep'teyiz. Recep ayından sonra geçecek olan Şaban ve Ramazan aylarını hızlı geçip Bayrama ulaşmak istiyor isek Çocuk ve Gençlik Bayramlarımızda onlara etkin olacakları kapıları açmalıyız. Geleceğin büyüklerine kapı açarken kendi korkularımızı, çokbilmişliklerimizi, her şeyi bilemelerimizi de kapının arkasındaki atık kutusuna bırakmalıyız artık.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke