ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SAVAŞ HALA SÜRÜYOR
Yayın Tarihi: 30 Nisan 2022 Cumartesi, 05:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ukrayna-Rusya savaşı başlamasından iki ay geçmesine rağmen hala devam ediyor. Neden Rusya alması gerekeni henüz alamadı, Rusya'nın istediği nedir? Rusya'nın istediği Ukrayna NATO üyesi olmasın, Ukrayna bunu kabul ediyor, Ukrayna Rusya'nın hegemonyasında olsun bir nevi peyki olsun, Ukrayna bunu kabul etmiyor, Birde Tataristan Ruya'ya bağlı olsun, Ukrayna bunu kabul etmiyor. İşte bugün yapılan süren savaşın nedeni. Bu savaş daha ne kadar sürer kestirmek zor çünkü bir savaşın ne zaman başlayacağı az çok bellidir ama, ne zaman biteceğni bilmek pek mümkün olamıyor.
Ukrayna'yı takdir etmek gerekir, Rusya gibi bir devin karşısında iyi bir direniş gösteriyor. Hele -- Moskova -- isimli bir Rus Amiral gemisini vurup onu savaş dışı etmesi tam bir askeri başarıdır. Bu başarıda Rusları çileden çıkarmıştır ama Rus milleti de inatçı bir millet, kolay kolay pes etmez. Bu savaş daha epey sürer, Türkiye'nin barışçı iyi niyeti olduğu yerde kalır.
Bu savaşta diğer devletler ABD -- İngiltere Almanya, Ukrayna'ya askeri yönden yardım ediyor, ekonomik konularda yaptırım uyguluyorlar, çok faydalı oluyor diyemeyiz. Onlarında amaçları Rusya'yı zayıflatmak, dünya konjoktüründen saf dışı etmek, bu biraz zor. Rusya bugün dünyanın süper ikinçi ülkesi, böyle bir savaşı da sürdürecek kadar da zengin. Yirmi binin üzerinde insan, bir çok zırhlı araç teçhizat kaybetmesine rağmen pek zor duruma düşmüş hali pek yok. Ukrayna dış yardım görmese savaşı sürdüremez. Rusya bugüne kadar sivil insan kaybına uğramadı, Ukrayna'nın epey sivil kayıpları var göçlerde dahil.
Savaş Ukrayna'da oluyor, epey bina kullanılmayacak halde, bundan sonrası ne olur bilinmez. Rusya'nın pes edeceği pek görünmüyor, Rusya'nın en büyük kaybı dünya kamuoyunda çok puan kaybetmesidir. Kimse artık Rusya'ya ve Putin'e sempati ile bakmıyor.
Savaş Rusya toprakları dışında Ukrayna'da yapılıyor, o yüzden Ukrayna Rusyan'ın yerleşim yerlerine zarar veremiyor. Bugüne kadar Rusya'da hiç bir bina bombalanmadı, Ukrayna öylemi taş üstüne taş kalmadı koca koca binalar bombalanıp kullanılmayacak hale geldi. Barış olup da Ukrayna'nın imarı olursa bu iş epey uzun sürer, bakarsınız Türk inşaatçılara da Ukrayna'da iş düşer.
Dünya iş çevreleri Rusya'ya yaptırım uyguluyor, bugünlerde Rusya pek ihracat yapamıyor yani Rusya'ya dışarıdan para girmiyor. Ukrayna öyle değil, yaptırım uygulanmıyor ama yediden yetmişe herkes asker, savaşıyor, tarım yapacak elemanı yok. Belki de üretilen mahsul tarlada kalacak, ihraç edilemeyecek. Bu durum Rusya ve Ukrayna için gelir kaybı, dünya buğday üretiminin %30 unu Rusya ve Ukrayna karşılıyor. Bakarsınız bu savaş nedeni ile ilerde ekmek kıtlığı da olur.
Savaş şiddeti zayıflamıyor, bilhassa artıyor, hiç ufukta barış görüntüleri yok. Bu savaş Rusya'ya, Ukrayna'ya zarar verdiği gibi dünya ekonomisine de zarar veriyor. Acaba ileride ne olur  endişesi yüzünden her şeyin fiyatı arttı.
Savaşın sıcaklığını bizlerde hissediyoruz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 165 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke