ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
“ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER”
Yayın Tarihi: 04 Mayıs 2022 Çarşamba, 05:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Nisan ayında çocuklara yoğunlaştım ya yaşlansa da her insanda var olduğu söylenen çocukluğum öne geçti. Aslında çocukluğumu hiç yitirmedim sanıyorum ki her olayda, durumda önce çocuklar aklıma gelir. Elbette çocuklar deyince gelecek önem kazanıyor. Çünkü bu gün çocuklar mutsuz ise bizlerin hatasıdır ama yarın yine mutsuz çocuklar olacaksa bu bugünkü çocukların da bizden kaynaklı hatası olacaktır. O nedenle bugünün çocukları mutlu olsunlar ki kendi çocukları da mutlu olsun.

23 Nisan günü Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Çocuklar Konuşuyor etkinliğinde şu cümleler bunu anlatıyordu: “Çocuklar çocuk iken şiddet görürse gelecekte de şiddet uygular. Bu nedenle şiddet hiçbir zaman ve hiçbir yerde olmamalıdır." Bu tespit sonrasında amaçlarını da biri söyledi; “Bu gün mağdur çocukların sıfır olması ve çocukların mutlu olduğu dünyayı Atatürk için istiyoruz.”

Çocukların gündeminde hiç dâhil olmadıkları savaşlar niye oluyor ki? Yoksulluk ve yoksunluğun çocuk gündeminde ne işi var? Şiddeti neden gündem yaparlar? Bunları sorun olarak yaşamamış olsalar gündemlerine de almazlar.Ne büyük bir sorumluluk duyuyorlar değil mi? Biz büyükler bugünün çocuklarının sırtındaki bu sorumluluğu azaltmalıyız.

Çocukların geleceği bizlerin onları sağlıklı bir ortamda sorunsuz büyütmemiz ile ilişkilidir. Yetersiz beslenen, kirli hava soluyan, teknolojiden yararlanamayan, eğitim ve sağlıktan yeterince yararlanamayan, temiz su ve gıda alamayan çocuktan yarına umutla bakan bir kuşak yaratamayız. Aileleri suçlayamayız çünkü aileler her gün yoksullaşmakta ve çocuklarına yeterli ortamı sağlamakta zorlanıyor. Bu durumda sosyal devlet iki şey yapmalıdır. Ya ailelerin ekonomik durumunu iyileştirecek ya da çocukların sağlığı için okullarda sağlıklı ve yeterli beslenme olanakları yaratacak.

Birkaç merkez okulda yemek pişirip her okula dağıtmak, geçmişte yapardık; her sabah beslenme saati koyup tüm öğrencilere her gün biri olmak üzere süt, yumurta, meyve gibi gıda vermek. Çok mu zor? Yetişkinleri yoksullaştıranlar elbette bunları düşünmez. Mecliste bu konuda verilen öneriye iktidar bileşenleri red etti geçen gün.

Bu arada; Edirne Kent Konseyi, Veli-Der, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Eğitim-İş ve Eğitim Sen’in oluşturduğu Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına yapılan etkinliğin kalıcı bir kaynak olması için toplantının tüm notları Edirne Kent Konseyi web sitesindedir:

https://www.edirnekentkonseyi.org.tr/kent-haberleri/edirne-laik-bilimsel-egitim-calisma-grubu-23-24-nisan-programi-raporu/

 

Geçen haftaki yazımda bahsetmiştim. Valilik Çocuk Bayramını Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne vermiş. Ki Cumartesi günü Söğütlük Ormanı’nda etkinlikleri vardı. Masaları epey gezdim. Akşam eve gelince bilgisayardan bir film izleyeyim dedim. Sitelerde gezinirken “Kuşlar” adlı filme takıldım. Geçmişte hakkında iyi yorumlar okumuştum.

Korku filmlerinin ustası Alfred Hitchcock filmi 1963’te bitirmiş. Gazete haberinden yola çıkan yönetmen bunun gelecekte olabileceği varsayımı ile belki de bizlere mesaj vermiş. Martılar yedikleri bir gıdadan dolayı hırçınlaşıyorlar ve kente saldırıyorlar. Kuşlar doğayı temsil ediyor ve insanlara saldırıyorlar, çünkü insanlar doğaya aykırı işler yapıyor.

İşin en ilginç yanı ise; aile kuşlardan sıyrılıp evinden araba ile ayrılırken film bitiyor. Filmin sonunun belirsiz kalmasını isteyen Hitchcock, “The End” yazmıyor. Yoruma açık elbet ama bu günleri o günlerden bildiği ve bu filmin maalesef bitmeyeceğini vurgulamış gibi.

Sanat ve sanatçı bu tür eserlerde öne çıkıyor işte; geleceği görmek, geleceğe dair öngörüler sunmak. Gelecek; çocuklarımız demek. Nazım Hikmet de öyle değil mi? Hitchcock’tan da önce,İkinci Paylaşım Savaşı’nda (1939-1945) ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombasını yaşayıp gördükten sonra 1955 yılında yazdığı şiirde; “Çocuklara Kıymayın Efendiler” diye uyarıyordu. Sadece çocuklara mı; analara, gelinlere, ihtiyarlara da, insana ve doğaya kıymayın diyordu.

23 Nisan etkinliğini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün düzenlemesi bu anlamda önemli sayılabilir. Belki de doğanın bozulmasına, zeytinliklerin yok olmasına, olmadık yerlerde taş/kalker ocaklarının açılmasına, Meriç Kıyısında beton tesisi yapımına, denizlerin kirlenmesine ve Keşan FSRU gibi bugüne ve geleceğe zarar veren her türlü girişime izin vermeyi bırakır. Bunların çocuklarımıza zarar vereceğini anlar!

İdarelerin yaptığı bu yanlışları birlikte engelleyebiliriz. Böylece de çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakırız. Öte yandan bu sorunları biz görelim ve sonuçlandıralım ki çocuklarımızın yükünü, sorumluluğunu azaltalım.  Aksi durumda kuşların veya başka canlıların doğayı katleden bizlerden intikam alacağını bilim insanları söylüyor. Ki seller, heyelanlar, toprak kaymaları, iklim krizi gibi birçok olayda bunun ipuçları görüldü.

1945’ten beri bizler iktidarlara anlatamadık maalesef. İşte o nedenle “Çocuklar Konuşuyor” etkinliğinde çocuklar adeta; “Siz başaramadınız ama biz başaracağız” diye sorumluluk almış gibiydiler.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke