ANASAYFA
17 Mayıs 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
ARMUT AĞACINDAKİ MİLYONLAR!
Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2022 Salı, 05:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kadının biri, sevgilisini bahçede bir otluğa gizlemiş, kocasıyla gezmeye çıkmış. Otluğa yaklaşınca ‘Dur, canım şu armut ağacına çıkmak istiyor’ deyip ağaca çıkmış. Ağaçtan kocasına ‘O yanındaki kadın kim? Onunla gözümün önünde sevişmekten utanmıyor musun?’ diye bağırmaya başlamış. Adam, her ne kadar ‘Öyle bir şey yok’ demişse de kadın feryadı basmış. Kocası aşağı inip bakmasını söylemiş, kadın inmiş. ‘Hakikaten bir şey yok. Sen de çık bakalım, bir şey görecek misin?’ diye adamı çıkarmış ve sevgilisiyle oynaşmağa koyulmuş. Bu sefer adam bağırmağa başlamış. Kadın bir müddet sonra ‘hele aşağı in de bak, bir şey var mı’ demiş. Adamcağız aşağı ininceye kadar oynaşı kaçıp gitmiş. Bunun üzerine aşağıda karısından başka kimseyi göremeyen adam, bu ağaçta bir sır olduğuna kani olmuş. Birisi bir şeyi doğru görmezse Farsça ‘Armut ağacından in de şüphen kalmasın’ derler. Bu bir atalar sözü olup kalmıştır.

Mevlana’nın meşhur Mesnevi’sinde yer alan bu fıkranın, genellikle “buradan öyle görünüyor” temasıyla; başta Temel’e uyarlanmış hali olmak üzere pek çok farklı anlatım şekli mevcuttur.

Muhtemeldir ki, Mesnevi’yi okumamış ya da Mesnevi hakkında detaylı bilgisi olmayanlar için, Mesnevi’de bu fıkranın bulunması yadırganacak bir şeydir. Ama hemen fıkradaki ana fikirden hareketle diyelim ki; “Armut ağacından in de şüphen kalmasın!”  Yani Mesnevi’nin neler içerdiğini görmek için onu ya okumalı ya da detaylıca araştırmalı! Her ne kadar, Mesnevi bir yazının konusu olmayı hak ediyorsa da, bu yazının konusu başka!

TÜİK’in resmi rakamlarına göre enflasyonda dünya altıncısıyız, hayat pahalığı her geçen gün hayatı daha bir çekilmez kılıyor.

Ülke nüfusunun çok büyük bir bölümü süratle yoksulluğa sürüklenirken, başta Suriyeliler olmak üzere, Pakistan ve Afganistan uyruklu düzensiz göçmenlerin sayısı ülke kaynaklarını zorlayan boyutlara ulaştı.

Ülkemiz bu durumdayken, anketlere bakıyorsunuz bu enkazın sorumlusu AKP hâlâ % 30 civarında ve birinci parti!

Bu durum asla birden bire oluşmuş değil. Aklı başında olanlar ‘Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir’ misali yıllardır bu kötü günlerin geleceğini görüyor ve söylüyordu. Bunlar muhalefet tarafından seçim meydanlarında da hep yüksek sesle haykırıldı, ancak seçimleri de yine hep AKP kazandı.

İktidara, “yapmayın etmeyin”, seçmene de “bunlara inanmayın” diyen muhalefet pek çok konuda sürekli haklı çıktı. Ancak seçmen çoğunluğunun oyunu da; o hep yanılan, aldatılan, ülkenin başına türlü türlü belalar saran AKP aldı.

Şöyle çok kısaca hatırlarsak;

- Ergenekon, Balyoz ve benzeri davalarla TSK’nın beli kırılırken, Genelkurmay Başkanı ‘terörist’ diye tutuklanırken  “Bunlar darbeci, ben bu davanın savcısıyım

17-25 Aralık 2013’te işin ucu kendilerine dokununca, “Bunlar paralel yapı, Milli Ordumuza kumpas kurdular dedi.

- Suriye ile ortak Bakanlar Kurulları toplantısı yaparken “Kardeşim Esad” iken,

Suriye iç savaşında “Katil Esed” oldu!

- Açılımdaki, “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir, bunlar şehit kanı üzerinden siyaset yapıyorlar” söylemi,

Açılım bitince, “Şehitler tepesi boş kalmayacaktır” söylemine dönüştü.

- Rahip Brunson için, “Bu can bu bedende, bu fakir bu görevde olduğu sürece o teröristi alamazsınız” dedi ve Bronson’u teslim etti.

- Birleşik Arap Emirlikleri için “15 Temmuz’un finansörü” dediler, daha yeni ayaklarına kadar gittiler!

- Ucuz patates, soğan almak için tanzim satış mağazalarındaki uzun kuyruklara, “Bunlar varlık kuyrukları” dediler.

- Paramız pul oldu, daha düne kadar yardımımıza muhtaç ülkelerin vatandaşları, her gün ülkemize akın ediyorlar. Onlar alıyor biz bakıyoruz, “Bakın diğer ülkelere göre ne kadar ucuz ki gelip bizden alıyorlar” demeye başladılar.

Bunlara benzer onlarca örnek sayabiliriz. Muhalefet doğruları söylese de itibar etmeyen milyonlarca seçmen, iktidar ne derse kabul ediyor!

Yazının başındaki kıssadan hisse; demek ki Türkiye’de armut ağacında yaşayan ve gerçekler yerine hep illüzyonlara kanan milyonlarımız var!

Muhalefetin bir şekilde, AKP’nin ağaca çıkartıp istediği her şeye inandırdığı o milyonları, ağaçtan indirip doğruları gösterecek yolları bulması lazım. Eğer ki muhalefet bu konuda çok çalışmayıp “armut piş ağzıma düş” anlayışıyla gevşek davranırsa, korkarım armudun dibinde boşa beklemiş olacak!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Elveda Rumeli!
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Oltalar ödül için yarıştı!
Edirne Lisesi 163 yaşında
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke