ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Senih Yurdatapan / ANALİZ
İttifak’ta Neler Oluyor?
Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2022 Cuma, 05:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne’de pek çok kişi bu soruyu sormuştur sanırım.

3 hafta kadar önce yani 19 Nisan 2022 günü İYİ Parti ve CHP Edirne İl Başkanlarının sosyal medya üzerinden yaptıkları sataşmalı paylaşımları görüntüleyip de “ İYİ Parti ve CHP Edirne İl Başkanları ittifakı bırakıp rekabete mi başladı?” diye soran birisi olarak son gelişmelerden sonra konuyu bir de köşeme taşımak istedim bugün.

Hatırlatmak gerekirse; İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir 18 Nisan akşamı yaptığı paylaşımda “Geceye bir not düşelim. Edirne’de İYİ Parti’yi birinci parti yapmak için alayınıza hodri meydan” demiş, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’da buna karşılık olarak bir paylaşım yaparak“2004 yılından beri Edirne’de ‘geceye’ değil tarihe not düştük” demişti.

Aslında İYİ Parti İl Başkanının isim vermeden Belediye Başkanının bazı icraatlarına yönelik eleştirel paylaşımları da herkesçe biliniyordu.

Sonuç olarak da; nedeni bu gelişmelerden midir yoksa parti içinde daha önce meydana gelen kavga olayından mıdır nedir bilinmez, İYİ Parti Genel Merkezi Edirne teşkilatlarını kapama kararı alarak herkesi şaşırtan, adeta şok etkisi yaratan bir tasarrufta bulundu.

Her ne kadar İl Başkanı, İlçe Başkanları ve Yönetim kurullarında görev alan bazı partililer “Yapılan işlem genel merkezin takdiridir. Bizler her zaman Genel başkanımızın ve partimizin yanında olacağız” deseler de kırgın oldukları ayan beyan ortada!

Ve son olarak da İYİ Parti’nin Uzunköprü Belediyesi Meclis Üyeleri, AK Parti Meclis Üyeleri ile birlikte CHP’li Belediye Başkanının aldığı bir karara muhalefet ettiler.

Bunun üzerine Belediye Başkanı Özlem Becan da sosyal medya hesabından sitem dolu bir paylaşım yaptı ve özetle şunları kaydetti:

**

Değerli Uzunköprülüler,

Bugün gerçekleştirdiğimiz Belediye Meclis Toplantımızda söz verdiğimiz yatırımlar arasında olan Engelsiz Yaşam Evi ve şu anda ilki doluluk oranına çoktan ulaşmış hatta aşmış Belediye Kreşi’mizin iki katı öğrenci kapasiteli olacak ve 120 yavrumuza eğitim vermeyi planladığımız ikinci Belediye Kreşi’mizin bir kısmının yapım maliyetleri için talep ettiğimiz ana para ve faiz toplamı 9.500.000-TL tutarını aşmayacak olan kredi kullanma yetkisi talep ettiğimiz (Dikkat ederseniz yetki diyorum. Bu ekonomik koşullarda kredi kullanıp kullanamayacağımız henüz belli değil.) gündem maddesine AKP'li ve ittifak ortağımız İYİ Partili Belediye Meclis üyeleri RET OYU vermiştir.

Siyaset bir kenara nasıl bir insan, engelli çocukların bakımını ve eğitimini üstlenecek bir yerin ilave olarak 36-60 ay arası 120 çocuğun eğitim göreceği bir kreşin belki de yapım maliyetinin yarısını zor karşılayacak bir finansmana neden RET OYU verir?

Uzunköprülü çocukların eğitimini o çocukların ailelerini hiç mi düşünmez? Bunu siz Uzunköprülülerin vicdanına bırakıyorum.

**

Uzunköprü Belediye Başkanının bu paylaşımından hemen sonra cevabi bir paylaşımda Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Hakan Doğan’dan geldi.

Hakan Doğan, yapılan oylamanın sosyal medyaya taşınmasından dolayı rahatsızlığını da dile getirdiği zehir zembek paylaşımında aynen şu ifadelere yer verdi;

**

Meseleleri her medeni insan gibi karşılıklı konuşarak neticelendirmeyi sosyal medya üzerinden göndermelerle yapmaya tercih ederim ama hem kamuoyunun bir açıklama beklentisi hem de ilk taşı atan biz olmadığımız sebebiyle bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Dün yapılan Belediye Meclis toplantısında Başkanlık makamının 9,5 milyon tutarında ipotek veya teminat karşılığı kredi kullanmak için tarafına yetki verilmesi ile ilgili maddenin görüşülmesi esnasında grubumuzun ret oyu kullanmasını yapılacak yatırımları ve devam eden projeleri engellemek istediği gibi sunmak veya bu yönde algı oluşturulmaya çalışılmak İYİ PARTİ Belediye Meclis grubumuzun daha önceki özverili katkılarını yok saymaktır.

Kendilerinden pek görmediğimiz "Millet İttifakı" hassasiyetine zeval verdiğimiz, daha da ileri giderek CHP Meclis üyelerine güvenebileceğini ama bize güvenmemesi gerektiğini anladığı gibi talihsiz cümleler kurularak bir vefasızlık örneği sergilemiştir.

Kaldı ki bizden daha fazla güvenildiği söylenen CHP grubundan 3 kişi böyle hassas dengelerin oluştuğu Meclis toplantısına katılmayarak bu güveni boşa çıkarmamışlardır herhalde. Elbette her grubun olduğu gibi İYİ PARTİ grubunun da kendi hür iradesiyle değerlendirdiği ve buna göre bir tutum ve davranışları olacaktır. İttifak ve dayanışmayla girilip kazanılan bir seçim sonrasının protokole bağlanmamış olması elinizi çok rahatlatmış olabilir ama tepeden bakma, irademizi ipotek altına alma hakkı da vermez.

**

Yaşananlar böyle değerli okurlar.

Haklı olarak “Neler oluyor?” diye sormadan edemiyor insan.

Edirne’de kararan bulutlar dağılacak mı, ilerleyen günlerde göreceğiz kısmet olursa!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
'Hızlı Tren' buluşması
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke