ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
GELECEK
Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2022 Perşembe, 05:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Toplumsal evrim sürecinde gelecek; çocuklarımızdır, gençlerimizdir. Klasik söylemlerimizi hayatın her alanında uygulasak sanırım insan da doğa da korunur. Çünkü konuşmalarımız, mevzuatımız bunu gösteriyor. Ama…

Geçen haftalarda Çocuk Bayramı idi. Çocuklara dair söylemlerimiz ile istatistikler, gerçekler farklıydı. Bugün de Gençlik Bayramı. Gençliğe dair söylemler çınlayacak kulaklarımızda. Ama istatistikler, gerçekler yine farklı olacak.

Veli Der Edirne Şubesi’nin “Ekonomik Krizin Öğrenci Aileleri Üzerindeki Etkisi” başlıklı araştırması ulusal gazetelerde ve televizyonlarda örnek alındı. Köşe yazarları bu bilgilere dayanarak yorumlar yazdı. Her nedense yerel basında bir iki gazete hariç bu anket çalışmasını haber yapmadı.

Yerel basın görmedi ama eminim ki yetkililer gördü. Çünkü bu utanç öncelikle idarecilerindir. Bizlerin hatası ise yoksullaşmada henüz sıra bize gelmemiş olsa da bu gün yoksullaşan kesimlerle duygusal bağ kurup birlikte mücadele edemeyişimizdir.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu çok çocuklu değil. Yüzde 40.56’sının bir, yüzde 44.06’sının ise iki çocuğu var. TÜİK verilerine göre kentimizde kişi başına düşen milli gelirin 15.118 TL olduğunu görüyoruz. Keşke her aileye bu kadar para gelse. Kendinize, akraba ve komşularınıza sorun bir, kaç aile bu kadar ücreti elde edebiliyor?

Ankete katılanların eğitim durumu da düşük değil. Lisans ve lisansüstü; 27,74, Ön lisans; 9,35, Lise; 24,19, Ortaokul; 11,94, İlkokul; 24,19. Buradan da görüyoruz ki ‘okumuş çocuklarız!’ ama yoksuluz!

23 Nisan haftasında çocuklarımız ile ilgili gerçekleri gördük. Teselli olarak da onları birkaç dakikalığına makamlara oturtup basına pozlar verdik. Ama sorunlar artarak devam ediyor.

Çocukların durumu bu da gençlerimizin durumu çok mu iyi? ‘Gençlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Algısı Araştırması’na göre çocuk ve ailelerden sonra gençlikte de durum iç açıcı değil. 18-35 yaş arası 12.925 kişiyle yapılan ankette yüzde 82’si şiddet gördüğünü belirtiyor. Şiddet illaki kötek değildir. Partnerinin sosyal medya hesabının şifresini istemek bile bir şiddet türüdür. Fiziksel şiddet görme oranı; yüzde 31, ekonomik şiddete uğrayanların oranı; yüzde 43. Giyiminden dolayı şiddete uğrayanlar; yüzde 77.

Merak eden herkes her tür ankete ve bilgiye ulaşabiliyor. Bu bilgileri özümseyip çareler üretmek, bu çareleri toplum ile paylaşıp ortaklaşmak ve siyasi yapılara, özellikle yönetimde olanlara sesimizi duyurmak gerekiyor. Ama gençlerin sadece yüzde 4’ü siyasi partilerin çalışmalarını yeterli buluyor.

Geneldeki değişim yerellerden başlayacak ve bizimle, örgütlerimizle olacak. Çünkü yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Veli Der öncülüğünde sivil örgütler ile resmi kurumların birlikte iş yapabilme deneyimlerini de yaşadık bu arada. Haklı ve gerçekçi talepler güçlü ve örgütlü bir şekilde dillendirilirse önüne kimse geçemez.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin okullarda suya harcadığı parayı hiç hesapladınız mı? Hele de sıcak havalarda çocuklarımız bol su içmek zorunda ve su pahalı. Evden de getiremez. Geleceği düşünen sivil örgütler ile buna çare aradık veliler ve bilim insanları ile. Çözüm; okullarda kullanılan suyun arıtılarak sebilden içilmesi. Belediyemiz ve Valiliğimiz bunu hayata geçirme sözü verdiler. Maalesef çok geç kalındı ama umarız tez zamanda hayata geçer, takipteyiz.

Aslında bu tür çalışmalar yurttaşın yönetimlere katılımına en iyi örneklerdir. Bu örnekleri gören çocuklarımız ve gençlerimiz de geleceğe umut ile bakacaktır. Bunların çoğalması ise biz kentlilerin örgütlü bir şekilde, ısrarlı çalışmaları ve makam sahiplerinin de yurttaşlardan gelen talepleri, çalışmaları öne çıkararak ortak çalışmayı teşvik etmesidir.

Demokrasi istiyoruz, güzel bir istek. Demokrasi içinde tüm sorunlara derman olabiliriz. Kahretmek, şikâyet etmek en kolay yoldur ve sorumluluktan kaçmaktır. Oysa içgüdüsel ürkme dışında genç de çocuk da korkmaz. Korku biraz da sonradan öğrenilir değil mi?

Büyük çoğunluk siyasi yapılara güvenmiyor ve haklılar da. Ama maalesef sorunlarımızın çözümü yine siyasi yapılarla olacak. Beğenmiyor isek değiştirmeyi denemeliyiz. En yakın siyasi yapıya üye olarak, sivil örgütlerde örgütlenerek, çalışıyor isek sendikalarda, öğrenci isek öğrenci kulüplerinde, kısacası her yerde ve her alanda örgütlenme modelleri yaratıp güvenmediğimiz siyaseti değiştirmek zorundayız.

Sonuca gelirsek zor bir gelecek bekliyor çocuklarımızı ve gençlerimizi. Unutmamalıyız ki her toplumda, ileriye dönük hayalleri olanlar kazanır. Geç olur, güç olur ama olur. Bizlerin yapması gereken geç olanı erkene alma ve güç olanı kolaylaştırma olanağı yaratmak.

Çocuklarımıza, gençliğimize güven ve umut vermek biz büyüklerin görevidir. Bu görev bize 19 Mayıs ateşiyle verilmiş ve ‘korkma’ ile de perçinleşmiştir. Ne ekersek onu biçeceğiz…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke