ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Devlet
Yayın Tarihi: 20 Mayıs 2022 Cuma, 05:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İnsan neden devlet kurar? Hiç düşündünüz mü bunu? Sabah akşam birçok meslek grubu çay kahve eşliğinde konuşuyor... Ne komplo teorileri uçuşuyor havada... Devlet, siyaset bilimi ve siyaset bilimci için en temel inceleme unsudur. Bu denli “uzmanlığa” sahip masalarda acaba hiç sorulmuş mudur insan neden devlet kurar sorusu.

Bu soruyu sorabilmek için temel felsefe bilgisinden siyaset felsefesine kadar geniş çaplı bir alanda bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmak da her daim yazılarımda belirttiğim gibi bir süreç ve çaba işidir. Kulakları çınlasın lisans hocam Prof. Dr. Mustafa Özodaşık'ın bize belirttiği şekliyle “dizimizi kırıp çalışmayı” gerektirir. Ancak özellikle felsefe ve sosyoloji alanındaki çaba eksiklerimiz devlet kavramının ortaya konmasına buna ek olarak da komplo teorileri dahilinde popülist bir söylemin benimsenmesine sebep oluyor. Bu sebepler de siyaset bilimi alanının disiplinlerinde eksik ve yanlış analizlerin ehil olmayan ağızlardan yahut ehil olduğu halde popülizm merakı ile ehliyeti bir kenara koyan ağızlardan çıkmasına sebep oluyor. 

Devlet, Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin de bir ürünüdür aslında... Devlet, insanının güvenliğini sağlayan kendini gerçekleştirmesi için alt yapı sağlayan bir yapıdır. İşte bu yüzden, insan, devleti, güvenliği, aidiyet hissi ve kendini gerçekleştirme çabasının bir ürünü olarak kurar. İnsanın kurduğu bu yapı da toplumsal sözleşmeler ile yetki devri bağlamında kurumlara aktarılır. İşte bu iki üç cümlelik paragraf içeriği siyaset biliminin külliyatını oluşturuyor. Ibn-i Haldun'dan Eflatun'a, Eflatun'dan Jean Jacques Rousseau'ya muazzam bir birikim ortaya çıkar. Bu aynı zamanda modern dönemin en önemli devlet tartışmalarının zeminin hazırlayan devletlerin uluslararası politika alanında nasıl eylediği sorusu içinde önemli bir dayanak noktasıdır. 

Dolayısıyla insanın güvenliğinden başlayarak kendini gerçekleştirme sürecine kadar giden tartışma ortamında felsefi ve sosyolojik alt yapı insanın neden devlet kurduğu sorusuna da temel hazırlamakta bilimsel saygı ve disipline sahip araştırmacılar tarafından da üzerinde geniş bir külliyatla çalışmalar yürütülmektedir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke