ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YABANCI SERMAYE
Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2022 Pazartesi, 05:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Bir ülke ekonomik kalkınmasını sağlayabilmesi için üretim ve ticaret yapması gerekir. Bu konular da paraya dayanır, paran yoksa hiçbir şey yapamazsın. Kazanç amaçlı faaliyete de iş denir. Bir işi tamamlamak amacı ile o işte harcanan paraya da sermaye denir. Sermaye genelde iki çeşittir, iç sermaye yani yurt içinden sağlanan paradır, dış sermaye yurt dışından sağlanan paradır, buna yabancı sermayede denir, ekseri döviz olur. 
Ülkeler niye yabancı sermayeye ihtiyaç duyarlar, bazı büyük işleri, yatırımları yapmak için yerli sermaye yeterli değilse yabancı sermayeye ihtiyaç duyulur. Bugünkü çağımız küreselleşme çağıdır, artık iş hayatında sınırlar kaldırılmıştır. ABD Doları, Euro her yerde geçerli paradır. Dünyanın küreselleşmekte olduğu bu günlerde hemen hemen yabancı sermaye almadan kalkınmasını sağlayabilen ülke yoktur. Para öyle bir güçtür ki bir çok yerde geçerlidir, onsuz bir iş göremezsin. Yabancı sermaye olağan bir güç olmuştur. Yabancı sermaye bir yerde girdiği ülkenin içine nüfus etmiştir, sırası geldiği zaman o ülkenin politikasına karışabilir. Daha da ileri giderek ülkenin vereceği kararlarda etkili olabilir, parasına karışabilir, parasına karışırsa ülkede söz sahibi demektir.      
Yabancı sermayenin olmadığı ülke hemen hemen yok gibidir ama aşırı oranda olmamalı. Avrupa'da, Almanya'da %5, diğer ülkelerde %20 iken Türkiye'de bu oran daha yüksektir. Hele Meksika'da Merkez Bankası'nın yabancı sermaye oranı % 95'tir. Gelde para politikasında sağlıklı karar ver. 
Devletlere yabancı sermaye temin eden kuruluş IMF, yani Dünya Para Fonu. Bu kuruluşa üye olan ülkelere o ülkeyi borçlandırmak üzere para verir, şartlarını IMF belirler, bu şartlarda ABD çıkarına göredir. Yani bir kere borçlanmışındır artık IMF kölesisindir. IMF şartlarını yerine getirmek zorundasındır. IMF memurlarını gönderir, şartlarına uyup uyulmadığını kontrol eder, şartlara uyulmuyorsa yaptırım uygular. Bir ülkeye yabancı sermaye böyle geldiği gibi firmalar hatta şahıslar vasıtası ile de yapılacak anlaşmalara göre de yabancı sermaye gelebilir. 
Ortaklık şeklinde yapılacak anlaşmalarda, ortak olan firma o konuda teknik olarak daha üst seviyede ise yapılan ortaklıkla ülkeye yeni teknoloji de getirir buda gelişmeyi sağlar. Ortaklıklarda bütün mesele %51 meselesidir. Ssermaye oranı %51 den fazla olan ortak, ortaklıkta söz sahibidir. Kontrolü ele alır, bu kural yabancı sermaye içinde geçerlidir. Bu tarz girişler ekseri menkul değerler borsası ile olur. 
Bir sermaye ülkeye giriş şeklide bir değeri satın almakla olur. Bu değer ev, bina, ticari, sanayi kuruluş, arsa tarla da olabilir. Bu şekilde yabancı sermaye girişi faydalı olduğu kadarda bir yerde zararlıdır da. Sermaye girişi yaptığı ülkede söz sahibi olur bir çok dediğini yaptırır, ülkenin politikasına etki eder, ters bir durumda direnir, gerektiğinde yabancı sermaye sahibi ülkenin devleti de işin içine girer, sürtüşmelere neden olur. 
Bir yerlerden öğreniyoruz İsrail devleti GAp bölgemizde 400 bin dönümlük bir arazi satın almış. GAP bölgesi İsrail'e Tanrı tarafından vaad edilmiş topraklarmış, zamanla bir nedenden dolayı İsrail olay çıkarabilir.
Buna benzer başka bir örnek, borçtan dolayı tarlasını elinden çıkaran çiftçinin tarlasını biri satın alıyor, o kimsede o tarlayı bir yabancı firmaya satıyor. Arazi bu, toprak bu, toprak demek vatan demektir. Bir zamanlar topraklarımızı almak isteyenleri dedelerimiz silah zoru ile kovduğu vatanımızdan, şimdi küresel ekonomi, yabancı sermaye bahanesi uydurularak vatan topraklarını yabancılara mı satıyoruz, silah zoru ile alamadıklarını para ile mi alıyorlar. Yabancı sermayeyi Türkiye'ye getirmek için birçok değeri yok pahasına sattık. 
Küresel ekonomi, yabancı sermaye anladık anlamasına da yalnız anlayamadığımız vatan topraklarının satışı ne oluyor? Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz.
Bizler Türkiye olarak ne yapıp yapıp yatırımlarımızı kendi sermayelerimizle yapalım işimiz yabancı sermayeye kalırsak sonra başımız çok ağırır . . . s
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke