ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
KENT KONSEYLERİNİN İŞLEVİ
Yayın Tarihi: 16 Haziran 2022 Perşembe, 05:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hafta sonu Türkiye Kent Konseylerinin (TKKP) 28. Genel Kurulu için Adana'daydık. 16 Ekim 2021 tarihinden beri yürüttüğümüz sözcülük görevimizi Adana Kent Konseyi'ne devrettik. O toplantıda TKKP 27. Dönem Sözcüsü olarak yaptığım konuşma tüm kentleri ve kentlileri ilgilendirdiğinden burada da paylaşmak istedim:
***
“İlkçağda; belirli kesimlerin söz sahibi olduğu Atina kentleri sonrasında Ortaçağda derebeyliklerin kendi egemenlik alanlarını belirleyen malikânelerle kentleşme devam etti. Sanayi Devrimi ile de bu gün anladığımız kentleşmenin ilk örnekleri oluştu.
Ülkemizde yüzde seksen kırsal iken bu gün tam tersi olmuş ve kırsal tüketilmiştir. Bu oranlar elbette bizi aldatmamalıdır. Çünkü büyük şehir denen mevzuat ile örneğin Adana'nın tüm yerelleri kent olmuştur. Maalesef burada da tarihi kentleşme bilimini aldatmış olduk.
Her alanda olduğu gibi yönetme yetkisini elinde tutan gruplar kentleri de kendi çıkarları doğrultusunda planlamaktadır. Bu doğaldır. O nedenle kentlerin bilimden, hukuktan, doğadan yana örgütlü yapıları kentlinin çıkarı doğrultusunda örgütlenerek kentlerde taraf olmalıdır. Bu taraflılık da ancak Kent Konseyleri çatısı altında olabilir.
Bu nedenle Kent Konseyleri; merkezi ve yerel iktidarlardan bağımsız, inanç, etnik yapı, sermaye, cemaat gibi vesayetlerden uzak, evrensel hakların ve doğa yasalarının kılavuzluğunda gönüllü ve sorumlu kentlilerin örgütü olmak zorundadır.
Kentlerin başat sorunlarından barınma, yeşil alan kullanımı, ulaşım, içme suyu olmak üzere tüm hizmetlerin kazanç olarak tasarlandığı günümüzde kentlerimizi çıkar gruplarının esaretinden kurtarmalıyız. Geçmişte yerel yönetimlerin işi olan birçok hizmet “yapar” sözcüğü ile bitiyordu. Neoliberal politikaların uygulanması tek seçenekmiş gibi anlaşılınca yasada yapar sözcüğünün devamına “yaptırır” eklendi. Yerel yönetimlerimiz de bunu bekliyorlarmış gibi tüm hizmetleri özel sektöre devretme yarışına girdi. Kendisini sosyal belediyeci olarak tanımlayanların bir kesimi geride durdularsa da birçoğu modaya uydu.
Kentlerimizde bu gün ve geleceğe dair en büyük sorunlar nelerdir diye soruduğumuzda ağırlıklı olarak kırsaldan kentlere göç yanında Adana gibi birçok kentte başka ülke insanlarının göçü de önemlidir. Buna çareler bulmak ve kentte bir arada yaşayabilme ortamını sağlamakta Kent Konseylerinin önemi büyüktür.
Göç ile birlikte göçlerin en önemli nedenlerinden olan ekonomik yıkım ve çatışmaların da dermanı olmalıdır Kent Konseyleri. Kırsalın yaşam haklarını savunacağımız gibi her nerede olursa olsun barış ortamlarının sağlanmasını da talep etmeliyiz.
Bizler TKKP olarak gündemin peşinden gitmek yerine gündemi yaratacak ve geleceğe yön verecek konuları seçerek bilimsel verileri gündeme taşıyor ve idarecilerin dikkatini çekerek taleplerimizi dillendiriyoruz. Edirne'de 'İklim Krizi'ni gündeme taşımış ve ulusal düzeyde dikkat çekmiştik. Bu gün Adana'da 'Yerelde Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal/Dayanışma Ekonomisi, Sürdürülebilir Kentler' başlığı ile kentlerin geleceğini ve oluşturulan krizlerle nasıl mücadele edileceğini tartışacağız.
Kent Konseyleri mevzuatını incelediğimizde her alanda çalışma yapabilme hakkı vardır. Olması gereken; her alanda gönüllü kentlilerin bilimsel ve örgütsel katkısı, çıkarsız ve kentlilik bilinci ile Kent Konseyi'ne taşıması ve çalışmasıdır.
Kent Konseylerinin her an izlemesi gereken konuları söylemeye başlarsak; insanı ilgilendiren her konuda Kent Konseyleri çalışabilir ve çalışmalıdır da. Çalışmalıdır çünkü toplumsal örgütlenmede ve Cumhuriyetimizin amaçladığı aydınlanmada çok geriledik. Tekniğin getirdiği her aracı kullanmada iyi birer müşteri olmak aydınlanmak demek değildir, bunu hepimiz biliyoruz. Düşünsel yenilenme ve çağın sorunlarını kavrayarak çözümleme ve bu anlamda örgütlü bir şekilde günlük yaşamda baskı kurmak zorundayız. Baskı kurarken de gönüllü çalışmaların öncüsü olmalıyız.
Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Yerel yönetimlerde kentlilerin yönetime katılabilme olanağı vardır. Ancak bu idarecilerin demokrasi anlayışı ve kentlilerin de yönetime katılma talebinin gücü ile bağlantılıdır. Bu nedenle de sokağımızdan caddemize, semtimizden mahallemize ortak yaşam alanları hepimizin savunacağı alanlardır. Ortak kültürümüzün geliştiği bu yeşil alanlar, meydanlar, kıyılar ve diğer zenginliklerimizi koruma bilincini kentte geliştirmek konseylerin en önemli görevlerindendir.
Hayretle görüyoruz ki; bu gün herkes birey olma derdinde. Evet, birey olmak çok önemlidir ancak birey olduktan sonra örgütlenemiyor isek sistemin müşterisi olur ve rüzgârla sallanıp dökülen yaprak olur ömrümüz. Özgür bireyler olarak örgütlenip dayanışma kültürümüzü geliştirdiğimizde ise kentli, yurttaş ve en önemlisi insan oluruz. Biz bunu başardığımızda bize yakın yerel yöneticilerimiz de daha rahat olacak ve kentlerini sosyal belediyecilik ilkeleri ile yönetmelerinde daha kararlı olacaklardır.
İşte bu gün burada bu kültürümüzü bir kez daha bilim insanlarımızdan dinleyecek, anlayacak ve kentlerimizde uygulamaya çalışacağız. Hepimize kolaylıklar dileriz."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke