ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ŞEHİR ve YOLLARI
Yayın Tarihi: 20 Haziran 2022 Pazartesi, 05:14
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Şehir insanların birlikte yaşadığı bir kenttir. Eeğer nüfusu milyonu bulmuşsa mega kenttir. Şehrin küçüğüne kasaba, ondan küçüğüne de köy denir. Şehirleri Vali, kasabaları Kaymakam, köyleride muhtar idare ve temsil eder. 
Şehirler her olanağa sahiptir. Bugün Türkiyemiz'de üniversitesi olmayan şehir yoktur. Tiyatro, diğer sosyal imkanlar, ulaşım, şehrin olanakları şehrin kapasitesine göre vardır. Şehirler bir nevi yerleşim yerleridir. Şehirleri ne oluşturur, bu yerleşimde yaşayan insanlar, görülecek tarihi, antik yapılar, temiz görkemli binalar, parklar, uygun yerlere konulan heykeller, ulaşım, alt yapı, aydınlatma trafik, eğlence, şehiriçi, şehirlerarası yollar. Edirne bu konularda ne kadar ileride ve ne kadar geridedir?
Edirne çok şanslı bir şehirdir. Türkleşmezden öncede sonrada medeniyetler üzerine kurulmuştur. Beş padişah yetiştirmiştir, son padişah İstanbul'u fethedip orta çağın kapanıp yeni çağın açılmasına sebep olmuştur. Tarihi bir kenttir, tarihi yapılar ile doludur. Bu tarihi yapılara bugüne kadar pek sahip çıkmamışıktır. Son zamanlarda sahip çıkıyoruz ama hala Saat Kulemiz yapılmamıştır. Oturduğumuz binalarımız yeni yapılanlar dış kısımları oldukça temizse de iç kısımlarını bilemeyiz ama ahşap evlerimiz yakılıp yıkılıp yok edilmiştir.
Edirne'nin en verimli tarımsal arazileri apartman denilen beton yığınları ile doldurulmuştur. Alt yapı bakımından çok zayıfızdır, aşağı yukarı diğer şehirlerde öyle. İnsan kalitesi bakımından iyi durumdayız, hele üniversite açıldıktan sonra bir derece daha ilerledik, ulaşım, trafik şu an iyi ise de ileride yollar yetersiz kalıp trafik sıkışıklığı olacaktır.
Şehirleri şehir yapan yollardır, yolları ikiye ayıralım şehir içi yollar, şehirlerarası yollar. Şehirlerarası yollar mükemmeldir, TEM yolumuz var, fazla bir trafik sıkışıklığı olmuyor. Uluslararası bir yoldur, araçlar 130 km /saat kadar hız yapabiliyor. Birde eski yol diyeceğimiz E5 yolu var, oda oldukça rahat bir yoldur. 
Gelelim şehiriçi yollara, Saraçlar caddesi, Çilingirler Çarşısı yolu iyi ise de diğer yollara iyidir denemez. Her mahalle arasındaki yollara iş olsun diye her yola asfalt döşedik, mahalle aralarında Arnavut kaldırımı yol bırakmadık. Hiç olmaz ise her mahallede bir iki Arnavut kaldırımı yol kalmalı idi, nostalji olsun diye. Her asfalt döşeyimizde evlerimizi on, onbeş cm yere gömdük, çukur yerlere asfaltla yama yaptık, evet mahalle içindeki ana yollar asfalt, diğer yollar beton bordür veya paket taşı olmalı idi. 
Mahalle içi birçok yolumuz asfaltı bozulmuş, paket taşları sökülmüş, yağmurlu havalarda su birikir, yürürken kösteklenirsin, böyle bozuk yollar. Peki bu konular nasıl hal olur, Belediyenin yol tamir ekibi olmalı, bu ekibin başında bir mimar, kaldırım yapan ustalar, kamyonet tipi aracı yeteri kadar kum çimento, asfalt malzemesi yol tamiri ile ilgili aletler olmalı. Belediye mahalle muhtarları ile toplantı yapıp, mahallelerde nerede bozuk yol olduğunu tespit ettirip, merkezden başlanmak üzere o bozuk yolları tamir ettirmelidir. Böyle bir hizmeti Belediyemizden bekliyoruz, bu konunun başka çözüm şekli yok. 
Bir konuda, yağmur yağdığı zaman yollarımız dere gibi yağmur suları ile doluyor, nehir gibi akıyor. Buna sebep ne, yollarımızda yeteri kadar yağmur suyu drenaj sisteminin olmaması. Şehrimizin yeraltı elektrik, gaz dağıtım, su dağıtım sistemi tamam, noksanımız yağmur suyu drenaj sistemimiz zayıf, hep sorun yaratıyor. Bir noksanımızda bazı mahalle yollarımız çok dar, bir araba zor geçiyor her zaman kaza olabilir, bir an önce bu yollar genişletilmelidir. 
 Yollar, yollar, şehirleri şehir yapan yollar... 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke