ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
TURİZME KATKI!
Yayın Tarihi: 23 Haziran 2022 Perşembe, 05:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Esentepe taraflarından Karaağaç veya Söğütlük Ormanı’na gitmek zorlaştı gayri. Ya arabanla gideceksin ya iki aktarma yaparak ETUS’la veya yayan. Araba ile gitsen 40-50 lira oldu yakıt zamlarından. ETUS ile iki kişi gitsen 44 lira demektir. Yayan gitmek ise herkesin harcı değil.

Bu ve benzeri nedenlerle evimizin, mahallemizin çevresinden uzaklaşamaz olduk. Bu vesileyle mahalle meclisleri için çalışma olanağı da bulunabiliyor; her şer’den hayır çıkarırmış atalarımız!

Festivaller kenti olan Edirne’de bu durum tartışılır da konu o değil. Haftalık normale dönüşen festivallere gitme olanağım olmuyor. Ama hafta sonu iki gün Söğütlük Ormanı’na gittim. Gittim çünkü yıllardır birlikte çalıştığımız Kent Konseyi Kadın Meclisi’mizin Trakya Üreten Kadınlar Festivali vardı. Kadın örgütleri ve bölgesel üretim amaç olunca destek vermemek, gidip görmemek olmazdı.

Trakya’mızın her yöresinden kendi olanakları veya belediyelerinin desteği ile gelen üretici kadınlar geleceğe dair umutlarımı arttırdı. Kadının olduğu her yerde üretimin de artacağı bir kez daha kanıtlandı. Düzenleme iyiydi ve bu konuda her türlü desteği sağlayan belediyemize ve personeline, tabii ki EKK Kadın Meclisimizin emeklerine teşekkür etmek gerekir.

Kadınlar üretmiş, getirmiş ve sergilemiş. Sadece üretileni satmak amaç değil elbette. Yogadan güzellik derslerine, sergilerden halk danslarına, helva kavurmadan trampet grubu gösterisine, dilek ağacından semazen dönmeye, değişik alanlardaki gösteriler katılımcıların dikkatini çekmiş olmalı ki her etkinlikte izleyenler vardı. Hele dilek ağacına IBAN asmak çok anlamlı bir ekonomik çığlık oldu.

Trakya Üreten Kadınlar Festivali’ni anlatacak değilim. Katılsaydınız izleseydiniz. Kaçıranlar EKK Kadın Meclisi, Mor-İz veya Mor ev sosyal medyalarından izleyebilir. Benim merakım şudur ki emekler değerlendirilebildi mi?

Umarım üretenler kazanmıştır ama benim gözlediğim izlemeye gelenlerin azlığı yanında asıl alış veriş kısmının da kesat olduğu idi. Katılımın azlığını sorgulayınca ilk paragraftaki gerekçeler öne çıktı. Bunda ekonominin bozukluğu ve herkesin üç-beş kuruşun hesabını yapmak zorunda olduğu gerçeği var.

Tartışılacak ve olumlu-olumsuz yönler değerlendirilecektir ama kent nüfusunun yoğun olduğu yerlerde ve her gün bir yerde olmak üzere üç gün, üç semtte olsa nasıl olurdu? Sonuçta her günün akşamı zaten toplanıldı ve sabah yeniden açıldı stantlar, bir kısım dostumuz daha zorlanırdı ama satış ve tanıtım daha fazla olur mu idi acaba?

Söğütlük Ormanı’na gidip kanala dönüştürülen Meriç’i görmemek olur mu? DSİ’nin yaptığı ünlü cız-bız tesisleri araç trafiğinden, tozdan görünmez olmuş ve ızgaralar da kurumuş zaten. Izgara hizmeti(!) ile ün yapan Meriç Kanalı Çevresi Izgara Tesisleri’nde ızgaralara et koymak değil odun koymak bile bu ekonomik daralmada zor. “Ekonomimiz iyi olsaydı tesisler anlamlı mı olacaktı?” derseniz benim fikrim, doğallığı yok etmek adına ödül verilmeli bu fikri hayata geçirenlere! Bu yapılanma Meriç Nehri’ne kıyımdır, kentliyi nehirden ayırmaktır.

EKK olarak çok mücadele edildi ama anlatamadık demek ki. EKK olarak anket yapmış ve sormuştuk; “DSİ Müdürlüğü tarafından yapılan ıslah çalışmaları sonucu,  Meriç Nehri yatağı beton duvarlarla çevrili bir kanal durumuna getirilmiştir.  Bu proje hakkında düşünceniz nedir?” 618 katılımcının yüzde  63.3’ü beğenmemişti.

Yine aynı ankette “Meriç nehri Söğütlük tarafında seddeler üzerinde oturma grupları, beton barbeküler ve kamelyalar yapılmıştır. Bu çalışmalar hakkında düşünceniz nedir?” demiştik. Ki o zaman toz azdı ve ızgara yanına arabasını çeken aile ızgarasına et alabiliyor veya alabilme umudunu taşıyordu. Sanırım bu umutla da katılanların yüzde 50,2’si beğenmişti. Beğenmeyenler ise yüzde 46 idi. Yüzde 4’lük bir grubun (24 kişi) fikrim yok dediğini de unutmayalım. Bugün aynı anketi yapsak sanırım yüzde 90’ı “Yanlış bir iş yapılmış” derdi.

Söğütlük ile Meriç Kanalı(!) ayrılmış. Söğütlük Ormanı’na gelen yabancı birisi yanda nehir olduğunu bilmez. Bilmez çünkü görünmüyor ve sözde yürüyüş yoluna çıkmak için tırmanma, düşme-kalkma pratiği gerekli. Burasını yapanlar Söğütlüğe gelenlerin buraya çıkmasını istemiyor gibi. Izgara tesislerine(!) geleceksen aracınla gelip çıkacaksın!

Yeni gelen Valimize görevinde başarılar dilerim. Basın dostları ile yaptığı toplantıda “Edirne için ağır sanayi değil tarıma dayalı sanayi geliştirilmeli” demiş. Bir de elbette turizm sektörüne yatırım yapılmasını ifade etmiş. Doğru bir tespit.

Bir de hızlı tren gerekçesine dayanarak; ‘Edirne, İstanbul’un bir semti haline gelebilir’ demiş. İnsanların nerede yaşayacağına karışamayız. Herkes gibi İstanbul’dan gelenler de burada yaşayabilir, gidip gelebilir. Ama Edirne, Edirne’dir ve bir başka kentin hele de İstanbul’un semti olmaya özenmeyelim. Edirne kimliğini korumalıyız.

Sayın Vali sanırım Meriç Kanalı’nın Söğütlük’ten koparılmasını, kumu değerlendirme adına Meriç’in kıyısına beton santrali kurulmasını, Meriç’in doğal akışını bozarak (gerekmiş gibi) elektrik üretme çalışmasını tamamen incelememiştir. Söğütlük, Karaağaç ve nehir kenarları turizmin çekim merkezi. Tamamen doğru. İyi de buraların insan eliyle, yanlış yapılanmalar ile doğallığı bozulduğunda Valilik ve Belediyenin birbiriyle yarışan ve çakışan festivalleri ile mi turist çekilecek?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke