ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
KÖY VE KÖYLÜ
Yayın Tarihi: 30 Haziran 2022 Perşembe, 05:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Köy nedir? Yönetim durumu, toplumsal ve ekonomik özellikleri ve nüfus yoğunluğu bakımından küçük ve geri olan, genellikle tarımla uğraşan, konutları ve öteki yapıları bu yaşamı yansıtan, kırsal yerleşme birimi. Köylü; toprağı işleyen küçük çiftçiler ile ziraî işçiler ve rençberlerden oluşan sosyal sınıf.
Kendi tarihimize baktığımızda Osmanlı'da tüm topraklar saltanatın idi. Saltanatın başı da padişah olduğundan toprakların tamamı padişahındı. Meşrutiyet yıllarında işlenmeyen topraklar kişilere dağıtılmıştır. Çünkü Avrupa'da imparatorluklar bitmiş ve derebeyleri topraklarını tapu kaydı ile kendilerine ait yaptılar.
Osmanlı'daki yenileşme mücadelesi ile birlikte 1858 Arazi Kanunnamesi, eşrafın topraklarını yasallaştırırken belediyelerde ve yerel örgütlerde yapılan düzenlemeler onları halkın önderi haline getirdi. Bu arada Mithat Paşa gibi bürokratların çabaları yer yer köylülerin sorunlarına odaklanmışsa da eşrafın gücü genellikle baskın geldi.
1859-1896 yılları arasında çağdaş tarım tekniklerinin izlenememesi, Kanada buğdayının Anadolu buğdayından daha ucuz olması, kuraklık ve çekirge istilası benzeri olayların yaygınlaşması; kolera, tifüs, sıtma gibi hastalıkların etkileri ve bitmeyen askerlik süresi mali çöküntüyle de bütünleşince kırsalda yayılan bir açlık dalgası yarattı.
1908'de Meşrutiyet'in yeniden ilanı, taşra kökenli İttihatçıların köylülerin sorunlarını çözebileceklerine ilişkin bir umut uyandırdı. Ancak kamuyla bütünleştikçe İttihatçıların köylülerle iletişimlerini yönlendiren yine geleneksel merkeziyetçi politikalar oldu.
Köy ve köylü tarihini ne kadar incelersek inceleyelim Mustafa Kemal'in deyişiyle “Köylü Milletin Efendisidir” sözü hiç karşılık bulmadı, bulamadı ki zaten bu söz de bu hasretin hayata geçmesi için bir öngörü olarak düşünülmüş olmalıdır. Köy Enstitüleri de bu efendiliğin hayat bulması içindi ama toprak ağaları ve burjuva işbirliği bu amacı da sonlandırdı.
Ve sonuçta bugüne baktığımızda her an değişen girdi masraflarına karşılık ürün bedelleri iktidar tarafından yılda bir kez belirleniyor. Gerisi serbest piyasanın emrinde! Serbest piyasada da örgütlü kesim olan sermayedarların kazanması normal görünüyor.
Yani şu ünlü AKP'li iş insanı Ethem Sancak'ın dediğine geliyoruz; köyü köylüden korumalıyız veya meraları köylünün elinden almalıyız!
E. Sancak gibilere göre tarım ve hayvancılıkla uğraşan küçük aile çiftlikleri yeterli ürünü üretmek için teknik gelişmelere ayak uyduramıyorlar. Bunun sonucunda da yeterli ürün alınamıyor. Oysa makineleşmiş toprak ağaları ve hayvan çiftlikleri olsa verim artacaktır. Az toprak ile yaşamını sürdüren aileler sermayenin kapsama alanı dışındadır her zaman.
Köylü toprağını işleyip ürününün fiyatını belirleyemediğinde iktidarların belirlediği politikaların oyunu içinde ezildikçe eziliyor.
Bu yılın buğday taban fiyatı belirlendiğinde İpsala Ziraat Odası Başkanı açıklama yaptı. Çiftçinin üretime devam edebilmesi için buğday taban fiyatının en az 8,5 lira olması gerektiğini söyledi. “Hububat taban fiyatı belirlenirken, girdi maliyetleri, dünya piyasaları ve çiftçi refahı dikkate alınarak açıklanmazsa sorunlar daha da ağırlaşır. Çiftçiyi tarımda tutmanın yolu onun zarar etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat politikasıdır. Kuru tarım yapılan bölgelerde verimlerin yüksek olmayacağı göz önüne alınarak en az kilosu 8,5 lira civarında taban fiyat açıklanmasını talep ediyoruz" diye de devam etti. Talep dilde, gazete köşelerinde kaldı her yıl olduğu gibi. Ama köylü örgütlü olsa ve ürettiğinin gücü ile masaya oturabilse dilediği fiyatı alabilirdi.
Muhalif siyasi partiler köyü ve köylüyü savunmak, onların taleplerini dile getirmek adına açıklamalar yapıyorlar. Hepsi anlamlıdır elbette ama köylünün kendi derdini anlatması, örgütlenerek taleplerini dile getirmesi ve en güzeli de hakkını araması önemlidir. Sol Parti Edirne İl Örgütü biraz da buna kapı açmak için bu gün Lalapaşa'da bir açıklama yapıyor. Köylüler, üretenler konuşuyor. Bu gün konuşma, derdini anlatma olarak düşünülen bu durum en yakın zamanda örgütlü eylemlere dönüşmek zorundadır. Çünkü iktidarın amacı Sancak'ın dediği gibi köyleri köylüden koparmaktır. Köylü ürününden yeterli kazancı sağlayamaz ise zaten köyü terk ediyor. Terk edilen topraklar ve meralar da elinde sermaye olan kişiler ve alt elemanları tarafından toplanıyor.
Bu gün herkesin bir köyü olmalı diyen ben bile torunumun köy ile bağlantısının olmayacağından eminim.
Hafta sonu köydeydim ve yine köyü, köylüyü konuştuk. Zamanımızı ve geçmişi yâd ettik. Köyler güzeldir. Hele de Amerika, Almanya başta olmak üzere yıllarını yurt dışında veya değişik görevler nedeniyle ülkenin değişik kentlerinde yaşamış olanlarla birlikte bugün Türki cumhuriyetlerden gelip köyümüzde yaşayanların köyümüz kültür yaşamına verdiği zenginliği daim kılabilsek; köyde köylüyü konuşmak çok anlamlı ve mutluluk verici.
Üreten köylünün hakkını alması köylüyü köyde tutan en önemli etkendir. Bugün muhalefet olanların yarın iktidara geldiklerinde kırsal alana dair ne gibi politikalar uygulayacaklarını daha sık söylemeleri gerekmektedir. Dahası güçlü oldukları yerlerde bunun örneklerini başarmaları gerekmektedir.

Evet; köylü milletin efendisidir ama bu efendilik iktidarlar veya sermayedarlar tarafından bize bahşedilmeyecektir. Var isek tabandan örgütlenip bilek gücüyle alınacaktır ve alınmalıdır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke