ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
CHP MECLİS GRUBU EDİRNE’DE
Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2022 Pazar, 11:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kayın biraderimin ani vefatı oldu. Yoğunlaşan duygusal gündem nedeniyle geçen hafta yazımı iletemedim. Bu sebepten gecikmiş de olsa, Sayın Kılıçdaroğlu’nun Edirne ziyaretine dair düşüncelerimi yazmam gerekiyor.

CHP’nin her Salı günü TBMM grup toplantılarını bir kentte yapmasını iyi bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Bunun semeresini de alacaktır.

Tüm vekilleri her hafta bir kentte topla, yörenin ünlü yerlerini gezip meşhur yemeğini yedir ve il yönetiminin verdiği kılavuzlarla kenti incele. Bu kadar basit değildir bu grup toplantılarının önemi. Bunların dışında özel ve önemli amaçlar mutlaka vardır.

Sanırım; toplantılarda amaç kenti onurlandırmak kadar partililerin kenti incelemesi, irdelemesi, vekillerin bağımsız olarak kentlilerle buluşması, kentin sivil örgütlerinden de yerele ve parti çalışmalarına dair eleştirilerin öğrenilmesi gibi değişik amaçlardır.

Parti üyesi olmasam da CHP’nin Sayın Vekili ve İl Başkanı beni toplantıya davet ettiler. İl dışında ve uzakta olduğum için nazik davetlerine teşekkür ettim ve katılamadım. Ancak katılsam da bu değerlendirmeyi yapardım.

Edirne toplantısı sonrasında Sayın Kılıçdaroğlu memleket meseleleri üzerine yaptığı konuşma ile gündeme geldi. Bu tamam. Toplantı her ne kadar partililerle yapılmış olsa da kitle örgütlerinin daveti ile parti dışından görüşlerin de Kılıçdaroğlu ekibine sunulması anlamı taşır ki doğrudur. Yerel yönetimi sadece partililer ile değerlendirmek yetersizdir. Parti içindeki farklı sesleri, farklı siyasi görüşlerde olan örgütleri dinlemek anlamlıdır, önemlidir.

Kent sivil örgütlerinden kimlerin, hangi kurallara göre davet edildiğini bilmiyorum. Ama kentte aktif çalışmalar yapan, parasız ve kamusal eğitim ve aydınlanma mücadelesini 150 yıldır veren Eğitim Sen ve diğer KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) sendikalarından hiç birisi yokmuş toplantıda. Ayrıca okullarda ücretsiz ve sağlıklı su sağlamak konusunda Belediye ve Valilik ile işbirliği yaparak konuyu ülke gündemine taşıyan Veli Der yok. Ki umarız bu çalışmanın sonucunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında göreceğiz. Hepimizin tüketici olduğu günümüzde tüketici hakları konusunda mücadele veren Tüko Der’in olmaması da bir eksiklik.

Ki yerel basından okuduğum kadarı ile basının yerel örgütlerinden bazıları da davet edilmemiş. Davet edilenlerin de konuşması kısa süreye sığdırılmış ki iyi olmamış. Evet biz çok konuşuruz ama bir zaman sınırı konup herkesin söz almasına olanak sağlanmalı ve bunlar dosya halinde genel merkez tarafından toplanmalıydı.

Elbette toplantıya kimlerin davet edileceği konusunda partinin ilgili ve yetkili kurulları karar verir. Benimki sadece olması gerekenler üzerinden önerilerdir.

Toplantıya davet edilen kurumlarda gördüğüm eksikler yanında bir eleştirim de CHP vekillerine olacak.

Yıllardır Kent Konseyleri toplantılarına katıldım değişik yerlerde. Yerel konsey ile birlikte yapılan ortak program var elbette. Ama toplantı öncesi veya sonrasında ya da serbest saatlerde kentin değişik sokaklarına gider ve herkesten bağımsız kentlileri dinlerdim. Bunu herkese de öneririm. Örneğin kentimize gelen Vekillerimizin kaçı partinin il ve ilçe yöneticilerinden hiçbir yetkiliyi yanına almadan kentin içine dağılıp görüşmeler yaptı?

Sayın Belediye Başkanımız bu tür gösterileri sever ve başarır da. Kısmi anlamda gereklidir bu tür gösteriler ama partisinin büyümesi, AKP karşıtı olmaktan öte ideolojik bilinci sahiplenmiş kalıcı oyların kazanılması anlamında yetersizdir.

Bir eleştirim de Sayın Kılıçdaroğlu’na ve onu yönlendiren ekibe olacak. Ne olduğu belirsiz bir başkanlık sistemi var ülkemizde. AKP Genel Başkanı ve partili Cumhurbaşkanı toplumu kendi düşüncesi kapsamında yönlendirmek ve yönetmek için “ben, ben…” demekte. Toplum bu duruma alışmış diyerek Kılıçdaroğlu’nun da ben, ben demesi gerekmez.

“Hiçbir şeyden memnun olmayan solcular” gözüyle bakmıyorum olaylara. Kentte yaşananları toplumsal aydınlanmaya ve kent demokrasisine katkı olarak değerlendirmeye çalışıyorum. Çünkü 2023 seçimleri yüzyıllardır coğrafyamızda yaşanan aydınlanma ve karşıtları mücadelesinde bir dönüm noktasıdır. Kılıçdaroğlu’nun çabalarını aşan, yerellerde daha geniş kesimleri kapsayan çıkarsız ve örgütlü çalışmalarla başarılacaktır.

Ne oldu? Belediye çok iyi, il başkanı çok hoş, ciğer harika, Edirne şahane…

Öyle olsa bile bunu CHP Edirne yöneticilerinden değil Edirnelilerden duymak daha anlamlıdır.

Ve eksikleriyle de olsa Edirne’de anlamlı bir toplantı oldu. CHP ve yerel yönetim yetkilileri buradaki eksikliklerini görerek ileriye dönük etkili ve kalıcı çalışmaları kendi partilileriyle ve aydınlanmadan, cumhuriyetten, emekten, üretimden yana taraflarla işbirliği içinde yaparlar.

Ben’den biz’e giden yol böyle yürünecektir…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke