ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
EDİRNE KENT ORMANI
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2022 Perşembe, 05:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Önemli. Önemli olduğu için de bu hafta aynı konuyu yazma gereği gördüm. Diğer köşe yazarı arkadaşların da bir Edirneli olarak kendilerinin ve kentlinin düşüncelerini yazması iyi olur. Sonuçta biz makale yazanlar gazetelerdeki yazılarımızı kentlinin sesi olmak adına yazıyoruz.

Asırlardır Söğütlük Ormanı, Edirne Kent Ormanı veya bu alanın özelleştirilmesine karşı mücadelede öldürülen İzzet Arseven’in adı ile İzzet Arseven Kent Ormanı olarak bildiğimiz yer Millet Bahçesi olacakmış. 20 Eylül günü ihalesi yapılacağını vekil hanım sevinçle(!) duyurdu.

Millet bahçeleri web sitesine baktığımızda 2018 yılında iktidarın aklına gelen bu yapılaşma düşüncesi doğrultusunda 2023’e kadar her ilde en az bir tane olacak şekilde toplamda 409 adet yapılacağı görülmektedir. Sitedeki bilgilere göre; bu güne kadar yapılan millet bahçesi;103, uygulama aşamasında olanlar; 72 ve proje aşamasında olanlar da 213. Edirne ilinde dört adet proje aşamasında bahçe var. Edirne, Keşan ve Havsa. Havsa iki tane yazılmış, sanırım sehven iki kez gösterilmiş. Yani üç adet olmalı.

Millet Bahçesi tanımını tarihi bilgilerden incelediğimizde; halkın kültür sanat anlamında kamusal hizmetlerden ücretsiz yararlandığı yerlerdir. Fransa’daki aydınlanma devrimi sonrasında halk bahçeleri olarak gündeme gelen bu alanlar, Osmanlı yenileşme hareketleri zamanından beri “batı tarzı yaşam” özentisi ile gündeme gelmiştir. Cumhuriyet zamanında da buna devam edilmiş ve aydınların, sanatçıların, yönetenlerin kentlilerle buluşma alanı olarak hizmet görmüştür.

Kısacası Millet Bahçeleri ilk çıkışı ve sonrasında böyle bir amaç ile gündeme gelmiştir. Bu alanlar; kentlerde örnek yeşillendirme ve kentlinin sağlıklı bir çevrede yaşaması amacını güdüyor. Millet bahçeleri yeni bir kültür kazandırmak amacına yönelik bir yatırımdır. Anlayacağımız; Millet Bahçeleri müjdesini verenlerin överek açıkladığı “yatma, yuvarlanma, et/mangal” kültürü ile Millet Bahçeleri tanıtılamaz ve tanımlanamaz.

Edirne Kent Ormanı’nın millet bahçesi projesini incelediğimde ne yazık ki kültür sanat adına bir şey yok. Yapılacak işlerin arasında kütüphane var ki doğanın içinde sırtını ağaca dayayarak kitap okumak varken bu alana yapılacak olan kütüphanenin içinde kitap okumayı kimse tercih etmez. Bu tamamen göstermelik ve algı oluşturmak, gerçek amacı örtmektir.

Projede kıraathane var örneğin. Bu gün kıraathaneden kahve anlaşılıyor. Sanırım çay-kahve içilecek ve sohbet edilecek mekândır. Bu alanlara ücretsiz girileceği ilkesi var ve kamusal hizmet verileceği de amaçlanmaktadır. O halde kıraathanede içilecek çay-kahveyi gelenler getirecekler.

Projede Karaağaç yolu kenarında otoparklar var. Elbet tuvaletler var. Her nedense “asfalt bisiklet yolları” var. Yürüyüş yolları var.  Su deposu var. Ve pişirme alanları denmiş ki sanırım et/mangal pişirme alanı tanımlanıyor.

Tüm bunlar dışında asıl önemli olan ve iktidarın yeni bir yaşam tarzı dayatması yapılacak durum mescit var. Mescit nedir diye Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığımızda; “içinde cuma ve bayram namazı kılınmayan, minaresiz küçük cami” olarak tanımlanmış. Proje incelendiğinde ise mescit minareli olarak gösterilmiş. Yani bir şark kurnazlığı var projede. Tepki olmasın diye yol kenarlarında veya toplu yaşam alanlarında namaz kılabilmek amaçlı ayrılan bir oda olarak bildiğimiz mescit denmiş ama iş bitiminde minareli cami olarak karşımıza çıkacak bir yapılanma.

Şimdi birçok kişi, yanlı olarak düşünecek ve “niyet okuma” diyecek ki evet sonrasını görüyor ve biliyoruz ki mevzuatlar dile gelecek. Mevzuata göre içkili yerlerin okul, yurt, ibadethane gibi yerlere uzaklığı kuralı var. Bildiğim kadarı ile bu kural camiler için 150-250 metre, okullar için en az 500 metre. Kent Ormanı’nda hepimizin özgür bir şekilde kimseyi rahatsız etmeden ve kendi bütçemize göre yaptığımız piknik ve piyazlanma kültürümüz son bulacaktır. Çünkü mevzuat gereği camiye yakın yerlerde içki satmak ve içmek yasak. Ekşi sözlükte dendiği gibi, şimdiden; "caminin yanında içüyürlüüürrr, ühühü alalım kellelerini!!!tekbiiiiirrr!!" diye bağıracak andaval sürüsünü görebiliyorum...

İktidarın vaatleri vardır, millete hizmet sözleri vardır. Evet, kentimize de millet bahçesi yapılabilir, gerekli ise yapılmalıdır da. Ama yeri Söğütlük Kent Ormanı olamaz, olmamalıdır. Çünkü bu alan asırlardır yaşayan kentlilerin kuşaktan kuşağa geçen anıları, yaşanmışlıkları ile doludur. Burada yapılacak her yapılanma bu anıları yok edecektir. Dahası yasalara göre ‘taşkın sahası’ ve doğal SİT alanıdır. Bu tür yerlere çivi bile çakılamazken bu proje hayata geçirilemez.

Ki akademisyenlerin Söğütlük ile ilgili araştırmalarını okumadan, kentlinin anılarını dinlemeden ve bu alanın kent için ne kadar değerli olduğunu anlamadan Ankara’da bir ofiste emirle yapılan proje burada birkaç kişinin sözü ile hayata geçemez.

Bir ara yine TOKİ’nin olan kent stadının yıkılarak millet bahçesi olma planını zamanın valisi önermişti ama iktidardaki siyaset buna izin vermemişti ki Sayın Vekil ile görüşmemizde buna itiraz etmiş ve vali hakkında da gereksiz cümleler kurmuştu. Oysa neden olmasın?

Millet bahçeleri web sitesinde de yazıyor; bahçelerin amacı yeni yeşil alanlar kazandırmak. Oysa kentimizde düşünülen millet bahçesi doğal yeşil alanı bozuyor. Söğütlük; yeşil alanı da aşan bir canlı yaşam alanı. Bu alanın doğallığını koruyarak, yaşlı ağaçları planlı bir şekilde tehlike olmadan temizleyerek ve güvenliği de sağlayarak korumak biz kentlilerin görevi, tarihe karşı sorumluluğumuz olarak düşünmeliyiz.

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke