ANASAYFA
27 Eylül 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
EĞİTİMLE OLACAK HER ŞEY…
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2022 Perşembe, 05:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

2022-2023 eğitim öğretim yılı başladı. Öncelikle öğrenci ve öğretmenler olmak üzere tüm eğitim bileşenlerine kolay gelsin derim.

Eğitimdeki durumumuzu görebilmek için TÜİK verilerini kullanmak bile yetiyor. Bir vekil araştırmış ve bu verileri Bakanlığa sormuş. Yanıt yok tabii.

Durum şu; Vekil TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerindeki 31 Aralık 2021 tarihli tablosunu incelemiş. Bunu MEB’nın açıkladığı “düzeltilmiş net okullaşma” oranını kullanarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında 5-17 yaş okul çağı nüfusundan 1.200.892 (bir milyon iki yüz bin sekiz yüz doksan iki) çocuğun okulda hiç kaydının bulunmadığını tespit etmiş. Sayın Vekil (Oya Ersoy) Bakanlığa bunu sormuş ve önermiş; dinci, gerici, tarikat ve cemaatlere ayrıcalık yapacağınıza eğitimde fırsat eşitliğini sağlayın.

İktidarların görevi nedir? Eğitim, sağlık, ulaşım gibi kamusal hizmetlerde yurttaşına en iyi hizmeti ücretsiz sağlamaktır. İktidar bu kadar okul çağı öğrencisinin okullara neden kayıt olmadığını araştırıp çözüm bulmak zorunda değil mi?

Bunu neden yapmaz iktidar? Ne demişti iktidar yanlılarından bakan olan (Taner Yıldız); “Eğitim seviyesi arttıkça AK Parti'nin hitap ettiği alanın daraldığını görüyoruz. Anketler de buralarda oylarımızın azaldığını söylüyor.”

Ya Rektör Yardımcılığına kadar yükselmiş olan Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bülent Arı ne demişti; "Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor, ben her zaman cahil halka güvendim."

Maalesef böyle bir ülkedeyiz. 1.200.892 öğrencinin neden okula gitmediğini araştırması gereken Bakanlığın bunu araştırıp önlem almamasının sebebi bu zihniyetlerin bu makamlara gelmesini sağlayabilen ilişkiler ve düşüncelerdir.

Ülkede eğitimin durumu bu iken ilimizde ne durumda diye baktığımızda bu zihniyeti savunan yok ve ‘bu kadar cahil kentimizde olamaz’ demek geliyor içimizden. Evet, genel söylemler burada görünür değil. En azından okullarda şeriat yarışmaları(!) çok az oluyor. Ama iktidar yanlısı vakıf, sendika ve bazı etkili isimlerin önerileri iktidarın zorlaması yoluyla ilgili müdürlüklerde etkili olabiliyor.

Eğitimi piyasaya açan iktidarın fırsatlarını değerlendiren özel okulların ilimizde artmasının nedenini sorgulamak gerekir. Öte yandan okula gönderdiğimiz çocukların sadece su masrafı bile 15-20 lira iken buna çözüm üretilmiyor. Geçen yıl Veli Der’in ısrarlı takibi ve ilişkileri ile 2021-2022 yılında hazırlıkları yapılan ve Belediye ile Valiliğin ortak olarak çözeceği öğrencilere ücretsiz su sağlanması projesi 2022-2023 eğitim öğretim yılında henüz yeterince uygulamaya başlamadı.

Öte yandan köylerde okul kalmaması nedeniyle buralardaki öğrencilerin okullara taşınması ayrı bir sorun ve maliyetleri aileleri sarsıyor. Mevzuata göre 4+4+4 zorunlu eğitim çağındaki her çocuğa eğitim sunmakla yükümlü devlet bunu ücretsiz ve ulaşılabilir şekilde sağlamalıdır. Anayasa da böyle diyor, evrensel insan hakları da bunu diyor, yasalar da bunu emrediyor.

Herhangi bir köyde okul çağı çocuk var ise ya eğitimi o yere götüreceksiniz -ki doğrusu budur- ya da o öğrenciyi eğitim kurumuna sağlıklı ve güvenilir şekilde taşıyacaksınız. Bunu yapmadığınızda aile sıkıntıya düşer ve ekonomik nedenleri de bahane ederek öğrenciyi okula göndermemeyi tercih edebilir. Ailenin ekonomik sıkıntısını gidermede katkı olacağından bir yerlerde çalışmaya başlar. Sigorta yok, hesap soran yok ve işveren içinde iyi bir amele! Aile, işveren yani herkes memnun!

Eğitim çağında okullara gidemeyen/gitmeyen öğrencilerden maalesef iktidar da memnun; cehalet artıyor ve söyledikleri düşünceler hayat buluyor! Ha bir de ortaçağ düşünceliler seviniyor, kendilerine mürid çoğalıyor. Bir bakanın evrensel kurallara aykırı olduğunu bile bile dediği; eğitim görmeme hakkı sağlanmış oluyor! Özgürlük adına!

Osmanlı yenileşme hareketleri zamanından beri hukuken terk edildiği halde maalesef iktidarların hoşgörüsü ile değişik kılıflar altında fiilen devam eden, cehalet üreten medreseler, cemaat okulları, sıbyan okul savunucuları memnun; kendi istekleri yerine geliyor.

Ya öğrenci memnun mu? Ya geleceğimiz ne olacak? Ortaçağın biz gibi ülkelerde devamını sağlamak, aydınlanmaya-çağdaşlığa karşı olmak bizi nereye götürecek?

Evet, eğitimle olacak her şey. Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşayan Filozof Sakallı Celal’in dediği de bir gerçek; bu kadar cehalet ancak eğitimle olur. Doğru; okullarımızdaki eğitim çağa uygun bir eğitim değil. Ama acil olan eğitim hakkımızı korumak. Veliler, eğitimciler, aydınlanma yanlıları, demokratlar olarak önceliğimiz budur ve devamında da eğitimin özgürleşmesini, bilim ve akıldan yana, pozitif bilimlere açık olmasını sağlama mücadelesi vermeliyiz…

İşimiz zor ama imkânsız değil.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
NERCİVAN CANAN VEFAT ETTİ
Eğitimin çınarı Hidayet Altınayar'a veda
Trakya Birlik Devler Ligi'nde 219'uncu
İki TIR çarpıştı: 1 ölü
Edirne'de 39 eve ısınma sistemi
BU ÜLKEDEN NE İSTİYORSUNUZ?
Kahraman'dan 'ön seçim' vurgusu
Zehir tacirlerine operasyon
Edirnespor'dan ZTK'na erken veda
AK Parti'den kandil ikramı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al