ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
EMEKLİLER
Yayın Tarihi: 20 Ekim 2022 Perşembe, 05:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu gün Söğütlük Doğal Kalsın Platformu’nun Pazar günü gerçekleştirdiği anlamlı insan zinciri sonrasında AKP il başkanının açıklamalarına yanıt verilebilirdi. Ama yanıt verilecekse ilgililer verir. Ancak şunu söyleyeyim ki; iktidar, millet bahçesi yapılması için harcanacak 246 milyon lira ile aşağıda vurgulayacağım sorunu çözse hem oy toplar hem de paramızı heba etmez. Bu sayede ilimizde bir vekillik devam eder. Çünkü Söğütlük Millet Bahçesi projesi inadı eldeki vekilliği de sona erdirecektir. Söğütlük ormanı AKP’ye oy verenlerin de anılarının olduğu bir alan. Millet Bahçesi yapalım. Yapalım da otoban tarafına gelişen kentimizde yeni sosyal ve yeşil alanlar yaratalım.

Neyse, daha çok tartışılacak Söğütlük. Ama Söğütlük Doğal Kalacak (nokta)

Konumuza gelirsek; 1995 yılında köyümüzde (Poyralı) çevre ve kültür şenliği yapmıştık. Köylülerimizin güvendiği insanlarla ne kadar güzel işler yapabileceğini orada gördüm. O günden beri de “Bu halkla bir şey olmaz” diyenleri kınıyorum. Ne olacaksa “Bu halk” ile olacaktır ve olur da. Yeter ki samimi, çıkarsız, içi-dışı bir önderlik yapılsın.

Değişik nedenlerle şenliğimizi beş yıl yapabildik. İstanbul ve Edirne kadar Trakya’nın her yerelinden gönüllü konuşmacı ve destekler katıldı etkinliğimize. Şenliklerimizi kapanmış olan okulumuzun bahçesinde yapmıştık. İşte o günlerde ileriyi görerek yaşlanan köylümüzün gurbette olan evlatlarının muhtaçlığına kalmaması için okulumuzun yaşlılar evine dönüştürülmesini arzuladık, tartıştık.

Köyde kültür olarak buna soğuk bakanlar olduğu gibi sıcak bakanlar çoğunluktaydı. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerden de olumlu sonuçlar aldık. Sağlık malzemeleri pazarlayan bir köylümüz gereken malzemelerin büyük çoğunluğunu ücretsiz sağladı. Yasal işlemler için köy muhtarının dilekçe vermesi gerekiyordu. Ama şenliklere bile ite kaka katılan muhtar bu imzayı vermedi.

Bu anıyı neden yazdım. Devleti yönetenler geleceğin 10, 50, 100 yılını planlamak zorundadır ve bu devlet politikası olmalıdır. Devletin devlet gibi görev yapması ise halkın örgütlü bir şekilde talep etmesiyle olur.

İnsan doğar, büyür, genç olur, orta yaşlı olur ve yaşlanır. Bedeninin izin verdiği sürede çalışır ve yaşlı olduğunda da birikimleri ile mutlu bir emeklilik geçirmelidir.

Geçmişte işe girerken sigortalı gün sayısı veya yaş kıstas idi. Bir gün bir baktık ki yönetenler bizlerin sessizliğine güvenerek sözleşmeyi tek taraflı bozdular. Belirli sigortayı ödeyen veya belirlenen yıl kadar çalışan kişi emekli olamadı; Emeklilikte Yaşa Takıldı (EYT).

Geçmişte emekli olanlar emekli ikramiyesi ile bir ev alabildi. Bizler az ekleyerek alabildik. Bu gün emekli olanlar 1+1 bile alamayacak durumda. Yarın ise ancak kapıları alabilecek duruma düşecekler maalesef.  Ayrıca geçmişte çalışanların köylerden de gelirleri vardı çünkü herkes köy kökenliydi yani işçi-köylü idi. Köyler tükendi, araziler satıldı veya gelir gel(e)miyor çünkü üretim girdiyi karşılamıyor.

Sorunumuz çok. Hepimiz biliyoruz. Kırsal boşaldı. Kent idarecileri sosyal devlet yerine liberal anlayışları benimsediklerinden rant ve kaos üretme sevdası içindeler. Hem de böylece kolay yönetiyorlar. Kısacası kentler hiç bir yaş grubuna uygun değil.

Emekli biri olarak ve daha 1995 yılından bu günleri ve daha sonrasını görmüş bir kişi olarak bu günün ve yarının emeklilerini düşünmek gerekiyor. Devletimiz düşünüyor mu?

Emekliler her zaman zorlanmışlardır. Yine de dün mutluydu emekliler, bu gün kuşkulu ve yarın ise umutsuz olacak. Bu günün emeklileri bunu görmeli ve bir sosyal kesim olarak taleplerini yükseltmeli.

Emekli maaş sistemi her gün daha kötüye gidiyor. Bu gün emekli olup da çalışan milyonlarca emekli var. Bu çalışanlardan 143 kişi 2021 yılında iş kazasından öldü.

Sosyal güvenlik sisteminde kalıcı çözümler bulunmaz ise yarının emeklileri yaşamak için çalışmak zorunda kalacak. Öte yandan barınma da kentlerin büyük sorunlarının başında gelecek.

Maalesef bu düzen devam ediyor ve neoliberalizm değişmez model olarak sunuluyor. İşsizliğin tavan yaptığı ülkemizde gençlerle rekabet eden, daha ucuza çalışabilecek emekliler kaçınılmaz olacak. Geleceğin emeklileri tamamen kentlerde yaşayacak. Kentlerin tüm gruplar gibi emeklilere göre de planlanmadığı da gerçek.

Şimdiden hayal ediyorum ki beş-on yıl sonra oy isteyen adayların en önemli vaatlerinden birisi her mahalleye yaşlı bakım evi veya huzur evi yapmak olacak

Bunu bizler 35-40 yıl önce gördük de devlet yöneticileri neden görmez? Geçmiş yıllarda bu görülse idi bu gün birçok yaşlı huzurevleri için sıra beklemezdi.

Emekli dostu kent, Edirne’mizde yaşlılara, engellilere ve diğer gruplara uygun hangi çalışmalar yapılıyor? Bizim de emekliler olarak taleplerimiz olmalı. Örgütlü insanlar isteklerine kavuşur. Bu nedenle bizler kente, geleceğe dair haklarımızı aramak zorundayız. Emekliyiz ama insanız.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke