ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
İNSAN VE YURTTAŞ
Yayın Tarihi: 27 Ekim 2022 Perşembe, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bozkurt Güvenç’in İnsan ve Kültür, Azra Erhat’ın Mitoloji Sözlüğü’nü karıştırınca bir kez daha İNSAN’ı sorgulamak geldi içimden. 

İnsan kültürel yaratıcılığı ile bu günlere ulaşmıştır. O nedenle Bozkurt Güvenç, İnsan ve Kültür adlı kitabına Carleton Coon’un ‘İnsan’ şiiri ile başlamıştır:

“Güneşin kudretiyle değişirken, / hayvanlar aleminin taçsız kralı / vahşi ateşe gem vurmayı öğrenen, / usta bir avcı olmayı, / dertlere deva bulmayı, toprağı ekip biçmeyi ve / hayvanları evcilleştirmeyi başaran; / tekerleği, madenciliği, yazıyı keşfedip  / uygarlıklar kuran, imparatorluklar yıkan, / topu-tüfeğiyle dünyayı ele geçirip, / atomuyla fezayı kuşatmaya hazırlanan; / fakat sonunda / kendisiyle yarışıp savaşmak, / yaşamak ve yaşatmak için; / en zorunu / kendisini, / yenmek zorunda kalan / İNSAN”

Tarihi süreç olarak incelediğimizde mitlerden gerçeklere doğru ilerlemedir insanlık tarihi. Bilinmeyen ama görülen ulu kayalardan yüce dağlara, uzayın ışığından doğanın ateşine, yıldızlardan güneşe tapınarak gelir insanlık.

Bir kâinat vardır ve bunun parçalarından biri dünya. Bilebildiğimiz, bulabildiğimiz kadarı ile insanlar Dünya’yı, Dünya da insanları tamamlamaktadır. Her canlıya yetebilen ve kendini üretebilendir Dünya. Sonrasında bir kesim insan; kötülük üretme, fazlasını isteme, egemen olma gibi amaçlarla insanların arasını bozmuştur. Bu uzun zaman diliminin mistik ve bilimsel açıklamaları vardır. Kısaca tanımlanırsa; üretim araçlarının ele geçirilmesi, sürekli yenilenme ile durma çatışmasıdır.

Bu uzun süreçte inançlar hep olduğundan farklı amaçla kullanılmıştır. İnsanın inandığı yaratıcı ile arasındaki özel alan olan inanç; başkalarının değiştirmesi, anlamlar yüklemesi sonucunda savaşlara, toplum içinde ayrılıklara neden olmuştur. Ve muktedirler dini kalkan olarak kullanagelmişlerdir. Aydınlanma evresi dediğimiz ortaçağ sonrası zamanda laiklik kuralı bir kazanım olarak tarihe geçer. Din özel alandır, devlet kamu alanıdır. Kamu alanında yani devlet yönetiminde ve toplumsal ilişkilerde inanca bağlı kurallar olmamalıdır, ancak her kişinin dini inancı garanti altında olmalıdır.

İnsanın en büyük kazanımı olan laiklik aslında Carleton Coon’un şiirindeki “yaşamak ve yaşatmak için; en zorunu, kendisini, yenmek zorunda kalan” insanın, İNSAN olma mücadelesinin en zor evresidir.

Bu evreye coğrafyamız insanı da cumhuriyet kazanımları ile erişmiştir. Sayısız yok oluşların yaşandığı coğrafyamızda yüz yıl önce elde edilen haklar bu nedenle bir devrimdir. Bu devrim insanlık tarihine katkıdır. Buna karşı gelenler o zamanda da vardı ki bunların sosyal bilimdeki tanımı muhafazakârlıktır. Bu fikrin sürdürücüleri açık ve gizli olarak fikirlerini idame ettirmişlerdir. Zaten insanlık da bir çatışmalar tarihidir. Coğrafyamızda da bu çatışma sürer.

Cumhuriyeti kabullenmemek doğaldır. Bunu açıkça söyleyebilme olanakları keşke olsaydı da kafalarının içindekini, gerçek amaçlarını geçmişte de söyleyebilselerdi. O zaman iktidar olamazlardı. Çünkü coğrafyamızın halkları binyıllarca laikliğe uygun davranış gösterirler. Geleneklerimizde vardır; hoşgörü, inançlara saygı gibi kuralları benimseriz.

Buradan Mahir Ünal denen ‘zat’a geçersek; ne demişti? “Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hâsılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir.”

Be zavallı; Osmanlı’nın lügatı mı vardı da cumhuriyeti yok etti? Osmanlı’nın son 300 yılında düşünürleri mi vardı da insanlık tarihine katkı sundu ve cumhuriyet onları astı-kesti? Osmanlıca alfabe mi vardı, dil mi vardı da cumhuriyet bir gecede bu alfabeyi ve dili kullananları imha etti? Osmanlı raflar dolusu kitap basmıştı da cumhuriyet mi onları yaktı? Matbaalar harıl harıl kitap basıyordu da cumhuriyet mi el koydu?

Boş ver diyemeyiz çünkü bugünü ve yarını karartmak için arı gibi çalışıyorlar. Biz de dağ başındaki her canlıya, kent varoşlarındaki her eve, ovadaki her çadıra, okuldaki her sınıfa, köydeki her aileye bunu anlatmalıyız. Anlatırken de samimi, özgüvenli, kararlı olmamız gerekir. Bu da günde 5 saat televizyon seyrederek, yılda altı saat, günde 16 saniye kitap okuyarak olmaz.

İnsan elbet bir gün İNSAN olacaktır. İşte bu İNSAN zamanında muhafazakâr devrimci(!) M. Ünallar olmayacaktır. Bizler ise bu süreci hızlandırmakla yükümlüyüz.

İşte bu uzuuuuuunnnnnn insanlık tarihi sürecinde 2023 yılı coğrafyamız için bir tercih yılıdır. Ayrıntıları çok konuşucaz ama bu ana ayrışmada taraf olmamız gerekecek. Kandırılanların ve kandıranların yolu sona ermeli. Aydınlanma ışıklarına umutla katkı sunmalıyız. Ve ülkemiz rotasını yeniden kuruluş iradesine döndürmelidir. İNSAN olarak sadece kendi için değil insanlık için yaşamalıdır. İnsan; haklarını bilen ve koruyan, geliştirme mücadelesi veren yurttaştır ve örgütlenme becerisi olan bir canlıdır.

Bu anlamı ile Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyorum.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke