ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
99 VE 100
Yayın Tarihi: 03 Kasım 2022 Perşembe, 05:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Zaman dağlardan denizlere hızlı akan bir ırmaktır. Anlayabiliyor isek derslerle doludur. Toplumsal anlamda zaman ise; yitirilenlerden dersler çıkarıp kazanılanları örnek aldığımızda anlam kazanır. Son yirmi yılı gözlemlediğimizde yitirilenler öne çıkar. 70-80 yılda ite kaka da olsa kazanılanların son 20-30 yılda yitirildiğini görünce zamanın durmasını istediğimiz zamanlar bile oldu.
Cumhuriyetin 99. yılını kutladık. Coşku vardı. Umut yeterli değilse de umuda kapı aralanmıştı. Yirmi yıldır toplumun yüzde ellisini arkasına alanlar varsa da kalan yüzde ellinin de farklılıklarına rağmen karşı duruşu vardı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giderken yüzde elli artı bir çoğunluğun gerilediği, tek kişilik karar verici cumhuriyet(!) yanında farklı düşünenlerin de karar mekanizmalarına katılabileceği umuduna kapı açılıyor.
1920'lerin cumhuriyeti ilerici bir adımdı ve 'millet' ile büyüyecek, gelişecekti. Ama olmadı.  Bu gün o cumhuriyet yok maalesef. Cumhuriyeti kuruluş felsefesinde amaçlandığı üzere ileriye taşıma mücadelesi veren devrimcileri, demokratları, aydınları elbirliği ile ezdiler, astılar. Bugün muhalefet liderinin söylemiyle dile getirilen 'cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırma' mücadelesini verenleri ezenler bu günkü gericiliği ve iktidarını yarattılar. Şimdi eskiye sarılma değil, devrimci, demokrasi ile taçlanmış bir cumhuriyet için mücadele zamanıdır.
Biz biliyor ve söylüyorduk demek istemiyorum. Ama maalesef biliyorduk ve söyledik bunları. Söylediğimiz için vurulduk, öldürüldük, işkencelere maruz kaldık. Ve maalesef gerektiği zaman demokrasi treninden ineceklerini söylediklerinde trenin komutasında onlar vardı.
Toplum olarak anlamasak da, o kadarı olmaz diye önemsemesek de söylemlerinden biliniyordu ümmetten millete geçişi hazmedemeyenlerin amaçları. Daha dün bir Mahir Ünalların söyledikleri hep söylendi. TRT sunucusunu, saf ama doğru duygularını açıkladı diye amaçlarına giden yolda engel görüp görevden almadılar mı? Ne demişti? 'Cumhuriyet bizim ümmetten millete dönüşmemizi sağladı'. Ne kadar doğru bir düşünce değil mi?
Sosyal yaşamda, toplumların hayatında hiçbir şey için geç kalınmış sayılmaz. Önemli olan yaşadıklarımızdan dersler çıkarmaktır. Savaş, ülke savunması gibi durumlar hariç dünyanın durumu ekonomi ile belirlenir. İktidar ve müritlerinin peşinde koşanlar da artık bu gerçeği gördü. Fanteziler, kibirler, büyüklük umutları gerçek karşısında yere çakıldı.
Bu güne kadar hangi fantezileri söylediler?
Lozan'ın gizli maddeleri var ve yüzüncü yılda açıklanacak! Yeni Osmanlı ile dünyaya egemen olacağız! Cumhuriyet bir ihanet operasyonudur ve bizi dilimizden, dinimizden kopardı! Dünya liderimizin önderliğinde büyüyeceğiz! Yüzyıllık reklam arasından yüzüncü yılda kurtulacağız! Müslümanların halifesi ve dünyanın lideri ülke olacağız! 1920'lerde bizden çalınanları geri alacağız ve çok zengin, çok büyük, en büyük, en zengin olacağız!
Resmi ağızlardan duyduklarımız yanında sosyal medyada yayılan renkli görsellere hepimiz tanık olduk. Bu tür fantezilerle kaç insanımızı ikna edebildiklerini seçim zaferleri ile gördük. Bu tür sahte umutlar bir süre seçmenin moralini iyi tuttu ve umutla iktidara bağlılığı arttırdıysa da artık mızrak çuvala sığmıyor. Çünkü hiçbirisi karnımızı doyurmadı.
Ve işte yirmi yılın sonunda gerçekle karşılaştık ve geçim derdi tüm fantezileri yıktı. Toplum artık yeter deme aşamasında. Fantezilerin gerçek nedeninin aş-iş mücadelesini örtmeyi, ötelemeyi yarattığını gördü. Cumhuriyet kuruluş felsefesinin ümmetten millete ve devamında halka gidişin temeli olduğunu anladı.
99. yıl kutlamaları da gösterdi ki biz halk olduk gayri. Yasaklardan, yoksulluktan, yalanlardan bıktık. Saraçlarda Edip Akbayram'ı dinlerken çevreyi gözledim. Genç-yaşlı, emekli-çalışan, türbanlı-etekli, başını örten-örtmeyen, yanında çocuğu-büyüğü orta yaşlılar, evli-bekâr insanlar el ele, omuz omuza hayata, müziğe birlikte eşlik etmekte ve bil cümle halk umuda kapı açmış, coşuyordu.
Özgürlük; bir gün gelir her tür yurttaşın talebi olur. Çünkü kendisi özgür değilse diğerlerinin de özgürlüğünü dert eder ve özgürlüğü herkes için talep eder. Hele de aş-iş olmamasını özgürlüğün olmamasından kaynaklandığını anladıysa, gerisi sadece kararlı, umutlu, yalansız dolansız mücadeleye ve iyi önderliklere kalır. 100. yıl işte bu güzelliklerin yeniden halkla buluştuğu yıllar olacaktır.
İstediklerimiz, arzuladıklarımız, hayal ettiklerimiz birileri tarafından bize bahşedilmeyecektir, bizler savunur ve mücadelesini verir isek kazanılacaktır.
İktidarın elitleri yine fanteziler üretecek, hayaller pazarlayacak ama çıkarlarını gözeten az bir kesim dışında kanan olmayacak. Bu bizlerin de kararlılığı ile sağlanacak. Unutmayalım; hak verilmez alınır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke