ANASAYFA
01 Şubat 2023 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
KÜLTÜR KENTİ EDİRNE
Yayın Tarihi: 24 Kasım 2022 Perşembe, 05:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hayat karamsarlıklarla mutlulukların bileşkesi değil mi?
Aylardır iktidarın dayatmak istediği Millet Bahçesi projesi tehlike olarak devam ediyor. Birçok kurum ve kentliler de mücadele ediyor haklı olarak. TOKİ, Söğütlük Ormanı kenarındaki tellere reklamını asarak gelip geçenleri her zamanki vaatlerle yönlendirmeye çalışıyor. Algı yaratıyor ama resmi hiçbir belgesi elinde değil. Son yıllarda dilimizde çok kullanılan “çökme” sözcüğü abes ama maalesef TOKİ Söğütlük Ormanı'na “çökmek” istiyor.
Bir vatandaş olarak resmi kurumlarımıza karşı mücadele yürütmekten utanıyorum ama yasalardan gelen haklarımızı da savunmak zorundayız ki koyun gibi güdülmeyelim.
Kent sadece Söğütlük' ten ibaret değil, hareketli. Söğütlük'e Millet Bahçesi olmamasını söylemek bir kent kültürü yaratmaktır. Var olan kent kültürünü geleceğe taşımaktır. Toplumlar kültürünü koruyarak ve geliştirerek gelişir. Bu da canlı tutulan kültürel etkileşimlerle sağlanır. O nedenle kentliler canlı yaşama olumluluklar katmalı, destek vermeli.
Ülke olarak da kent olarak da zor yıllar yaşıyoruz.
Bu zor yıllardaki durgunluğun en büyük etkisi elbette pandemi oldu. Kentteki demokratik örgütlerin zayıflaması, kentlinin ekonomik durumunun tüm ülkede olduğu gibi bozulması ve bir de kentte gerçekten salon bulunmaması gibi nedenlerin de etkisiyle kent kültürüne katkı sunacak etkinlikler yok denecek kadar azalmıştı. Bereket Devlet Tiyatroları haftada üç gün bir oyunla birkaç yüz kişiye nefes oldu.
Belediyenin hizmete açtığı Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı Binası bu nedenle çok anlamlı bir tesis olarak kent kültürüne hizmet edecektir.
Dışarıdan gelecek tiyatrolar kadar kentteki her tür kurumun etkinliğine kapılar açıldı artık. Kentin tiyatro salonu kadar 'Şehir Tiyatrosu 'da var artık. Cumhuriyet kurucularının hayalidir; şehir tiyatroları ama değişen ideolojik tercihler sonunda büyük kentler ve birkaç kent dışında pek kurulamadılar. O yönden Edirne Belediyesi'ni kutluyorum. Şehir Tiyatrosu ve Konservatuar kentin kültür damarıdır. Tüm eğitim kurumları keşke birer tiyatro sahneye koyabilseler.
Binada üç adet salon var. Büyük salon 800 kişilik ve harika denecek kadar güzel düzenlenmiş. Her gün bir etkinlik olsa izlenir. Diğer salonlardan birisinde en az beş kez kurumsal toplantı yaptık veya katıldım. Onlar da güzel.
Önemli olan bu salonları doldurmak. Doldurmak için de önce bilgilenmek, ilgilenmek ve de kentliye uygun etkinlikler düzenlemek veya davet etmek.
Doğru etkinlikler olursa sadece Edirneliler değil yakın il ve ilçelerden bile gelen olabilir. Belediye kendisinin içinde bulunduğu etkinlikleri haftalık duyurularla belediyemizin web sitesinden yapıyor. Veya internet arama motorundan; “edirne akm'de bu hafta” diye aradığınızda bulabiliyoruz. Bu etkinliklerin “ https://www.edirneakm.com” sitesinde de olması daha da güzel olur. Geçmiş etkinlikler var ve anımsamak, izlemek için geçmişe dair bilgiler gerekli. Ama belediye etkinlikleri dışında yapılan toplantıların da burada duyurulması. Benim önerim; salon kullanım başvuruları alındığında, eğer halka açık ise burada yayınlanmalıdır. Kent Konseyi'nin, herhangi bir derneğin, odanın, sendikanın, partinin veya her hangi bir etkinliği bizler burada görebilmeliyiz. Tabii ki halka açık olanları.
Örneğin benim bildiğim; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında dün bir toplantı oldu; 'Kadına Karşı Şiddetle Mücadelenin Yol Haritası' başlıklı. Aynı amaçla; Cumartesi günü saat 14.00'te Çatlak adlı tiyatro var.
Bu gün de saat 17.30'da Yerel Tarih Grubunun '19. Yüzyılda Meriç Nehrinde Taşımacılık' başlıklı toplantısı var.
Pazar günü ise Edirne Laik Bilimsel Eğitim Grubunun düzenlediği 'Türkiye'de Laik ve Kamusal Eğitim' başlıklı panel-forum var. Konuşmacıları; Ünal Özmen, Feray Aytekin, Cemil Kılıç ve Yıldırım Kaya.
Bunları biz kentliler https://www.edirneakm.com sitesinden öğrenebilmeliyiz. Kayda girdiği anda web sitesine de konmalı, sanırım bir sakınca olmaz.
Umarım bu güzelim salonda oturma olanağını her kentli bulabilir. Bu nedenle de duyurular önemlidir. Birkaç yıldır yitirilen kültürel etkinliklerin yeniden ulaşılabilir düzeyde yaygınlaşması çok anlamlı olacaktır. Çünkü biliyoruz ki Edirne aynı zamanda bir kültür kentidir.

Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı Binası, salonları ve etkinlikleri hepimize hayırlı olsun. Emeği geçenleri kutlarım.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kanlar içinde ambulansı terk etti!
Aramızdan ayrılanlar
Mahalleye taş ocağı!
'Kendi doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız'
‘Her yönü ile Enez’
Yılın ilk karı kısa sürdü!
Sütte gözler USK’de!
MHP'den esnaf ziyaretlerine devam
İlhan Koman için yarıştılar
Edirnespor cepten yiyor!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke