ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş DEMİRAY / ENEZ MEKTUBU
2 NCİ SAROS/ ENEZ ÇALIŞTAYI'NIN ARDINDAN..
Yayın Tarihi: 30 Ocak 2023 Pazartesi, 05:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçtiğimiz haftalarda Valilikçe Keşan'da yapılan Saros Çalıştayı'nın 2'ncisi, 25 Ocak 2023 tarihinde Enez'de yapıldı. Edirne Valisi'nin katılmadığı, Enez Belediye Başkanı'nın ve İl kültür Müdürü'nün hazır bulunduğu toplantıyı Enez Kaymakamı Sn. Cafer Ekinci yönetti. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda kaymakamlıkça belirlenen gündeme dair konular görüşüldü. Sonuçta bazı kararlar alındı. Bu kararlar şemsiye, şezlong, temizlik gibi, daha çok önümüzdeki turizm mevsimine yetiştirilebilecek palyatif ve günü kurtaracak konuları kapsıyordu. Umarım bir sonuç raporu olarak yayınlanır ve Enez'de herkes buna göre tavrını belirler.
***
Elbette böyle bir toplantının düşünülmüş ve yapılmış olması bile takdire şayandır. Ne var ki Enez'de İl Kültür Müdürünün katıldığı böyle bir toplantıda daha üst düzeyde konuları konuşabilmeliydik. Örneğin bu toplantıda Enez Kalesi'nin restorasyonu konusunun İl Kültür Müdürlüğü'nün gündeminde olup olmadığını öğrenebilmeliydik.Enez'e bir Kültür Merkezi'nin, bir kütüphanenin yakışıp yakışmayacağını tartışabilmeliydik. Edirne merkezinde sayıları 10-15'e varan müzeler açılıyorken Enez'de de hiç yoksa 1-2 müze açılıp açılamayacağını İl müdürümüzün ağzından duyabilseydik. Keşke Has Yunus Bey Osmanlı Mezarlığı'nın akıbeti konusunda güzel haberler alabilseydik. 
***
Kaldı ki alınan kararların pek çoğu Kültür Müdürünü ilgilendirmeyen belediye ve kaymakamlığın sadece yasaları titizlikle uygulayarak kolayca çözebilecekleri konular... Enez'in sahil siteleri içinde başıboş dolaşan büyük baş hayvanları men etmek için ben özel bir gündeme ve toplantıya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ya da sahil sitelerindeki şemsiye/ şezlong kargaşasının herkese bir parsel ayrılarak çözülebileceğine de inanmıyorum.. İster leb-i derya villası olsun, ister bilmem kaç yataklı otel işletmesi olsun, ister kiralasın, ister satın alsın, kiralayan ya da göz yuman devletin hangi kurumu veya vakfı olursa olsun hiç kimsenin, hiçbir kurumun TEK BİR ŞEMSİYE ile bile olsa sahili işgal etmeye hakkı olduğunu tartışmayı dahi doğru bulmuyorum.
Artık sahil sitelerinde konutu olanlar önlerindeki kumu denizi de satın almadıklarını, bu alanda bir özel hak ve önceliklerinin olmadığını anlamalıdırlar.Sahilde, hatta sahilden oldukça uzakta bulunan oteller için özel plaj tahsisini de duymak bile istemiyorum. Kaldı ki otel sahibi olanların tek seçeneği müşterilerinin ilgisini sadece plajlara yönlendirmek olmamalıdır. Enez gibi çok çeşitli seçenekleri olan bir coğrafyada onlara çok farklı etkinlikler sunabilmelidirler.  Örneğin Gala Gölü'nü de kapsayan arkeolojik ve doğa turları düzenleyebilmelidirler.
***
Toplantıda neler konuşmalıydık? Örneğin Sayın Kaymakamımız beni şaka ile karışık ne kadar eleştirirse eleştirsin, ya da “Beni aşar” derse desin ben; örneğin DSİ yetkililerinin Enez'e gelip, lagün göllerinin niçin temizlenmeyeceğini, hiç yoksa dolmasının önlenip önlenemeyeceğini, Enez bölgesindeki yer altı sulamalarının israf edilip edilmediğini, yöredeki yamaç ve diğer sulama sistemi çalışmaları konularında bilgi vermelerini çok daha önemli ve öncelikli konular olduğunu düşünüyorum. Kısacası ben, yetkililerimizin çerden-çöpten işlerle uğraşmak yerine Enez'in 10-15 hatta 50 yıl sonrasını görmeye çalışan bir perspektif ile bir MARKA ŞEHİR olabilmesi için gayretlerini bu yönde yoğunlaştırmalarını bekliyorum.O nedenle hep birlikte düzenleyeceğimiz bu tür toplantılarla, yazacağımız yazılarla, çağırıp dinleyeceğimiz uzmanlarla, öncelikle “NASIL BİR ENEZ OLMALI?” konusunda yoğunlaşmalı bu konuda kısa-orta ve uzun vadeli kararlar alabilmeliyiz. 
***
Kaymakamımız Sn. Cafer Ekinci'nin özellikle üreten kadınlarımızın çalışma ve sunum ortamlarını genişletmek, üretim çeşitliliğini ve en ilginci de Enez'de keçi peyniri üretimimizin geliştirilmesi, vakumlayarak, ambalajlayarak katma değerini artırmak için yaptığı çalışmaları ilgi ve heyecanla izliyorum. 
Enez Kaymakamı Sn. Cafer Ekinci'nin bu çalışmalarını yukarıda sözünü ettiğim Enez'in MARKALAŞMASI sürecinde atılması gereken adımlar için en güzel örnekler olarak görüyorum ve Kutluyorum. 
Bu gibi toplantılarda bunları konuşalım..

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al