ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş DEMİRAY / ENEZ MEKTUBU
MARMARA DEPREMİ SAROS KÖRFEZİ'Nİ DE, ENEZ'İ DE VURACAK MI?
Yayın Tarihi: 21 Şubat 2023 Salı, 05:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Harp Okulu'nda bizlere öncelikle belletilen bir kural vardı.. “Hafıza nankördür, not tutmak esastır” şeklinde vurgulanan bu kural, sadece askerler için değil, sivil yöneticiler ve hatta herkes için gerekli olan, yanlışları unutmamak, olaylardan ders çıkarmak, yapacağı işleri planlamak, aynı yanlışları bir daha yapmamak için anında kayıt altına alınması gereken ayrıntıları da kapsayan sağlıklı bir çalışma yöntemi için çok gereklidir.
***
Yaşadığımız felaketlerden ders çıkarmayı bilmeliyiz. Ama ne yazık ki en büyük afetlerin ardından bile kısa bir zaman süre sonra ateşin düştüğü yerdeki felaketzedeler hariç yaşadıklarımızı unutmak konusunda gerçekten çok başarılıyız. O nedenle hemen bu gibi felaketlerin ardından yanlışları, doğruları, eksikleri, fazlaları sadece hafızamıza kaydetmekle yetinip, kayıt altına almazsak, bu kayıtlara göre gerekeni yapmazsak “Tarih tekerrürden ibarettir” gibi saçma sapan bir anlayışın ardına sığınmaktan başka yapacağımız iş yoktur.
***
“Maraş Depremi” olarak anılacak olan yaşadığımız bu son depremde o yöre insanları olayın en büyük darbesini yemiş olsalar da devletin en üst kademelerinden, Enez'deki yardım toplama görevinde bulunanlara, hatta bu yardım merkezlerine yardım götürmeye çalışan yardımseverlere kadar herkes bu süreçte büyük, küçük zorluklar, deneyimler yaşamışlardır. Eksik ve yanlışlardan oluşan bu deneyimler unutulmamalı ve unutturulmamalıdır. Genelde ve makro düzeyde devlet, hükümet kendi üzerine düşen normalleştirme çalışmalarını yapadursun bu aşamada ve ilk fırsatta yerelde hemen yapılacak iş, yaşanan deneyimlerin detaylı bir şekilde kayıt altına alınması için toplantılar düzenlemek olmalıdır. Böylelikle bir sonraki felaketlere daha örgütlü ve verimli müdahale etmenin ayrıntılı planları şimdiden yapılmalıdır. Kısacası kasaba, hatta köy ölçeğinde biriktirilen deneyimler not edilmeli ve geleceği kesin olan doğa olaylarına, hatta her türlü olağanüstü durumlara karşı hazırlıklı olunmalıdır.
***
Sırada İstanbul / Marmara depremi var. Fay haritalarına bakılırsa bu depremden tüm Saros Körfezi tüm şiddeti ile etkilenecek. Hatta Keşan ve Edirne dahi bu doğa olayından büyük ölçüde zarar görebilecek. Enez'in etkilenmesi ise kaçınılmaz görülüyor. İyi de ne kadar hazırız? Ya da hazır olup olmadığımız kimin sorumluluğunda? Sahil Evleri'nde risk durumu nedir? Tusunami tehlikesi var mıdır? İlk anda kaç kazma kürek bulur da birbirimizin yardımına koşarız? Ya da Enez İtfaiye garaj binasının dayanıklılığı nedir? Çok kereler yazdık. Belediye binası böyle bir depremde sanki ilk yıkılacak bir görüntü sergiliyor. Bu konuda testler yapılmış mıdır?
Sorular elbette bu kadar değil..
***
Elbette yıllar içinde bu konuda yapıldığını duyduğumuz işler var.. Buna rağmen hep birlikte oturup son felaketin deneyimleri ışığında her şeyi bir kez daha gözden geçirmek, not ve kayıt altına almak gerekiyor. Deprem bölgesinden dönüşlerinde Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın bu konuda gecikmeyeceklerini düşünüyorum.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al