ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EDİRNELİ OLMAK
Yayın Tarihi: 26 Nisan 2011 Salı, 11:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirneli olmak nedir? Edirne’nin ekmeğini yiyen, suyunu içen zaten Edirneli değil midir?
Geçen haftalarda bir yazarımız, Edirneli olup da Edirne’de yaşamayan bazı isimleri ileri sürerek düşünceler sundu. Edirne’de, ‘Ben Edirneliyim, sen değilsin’ gibi bir ayrım mı var…?
Ben 75 yıllık Edirneli'yim. Bu 75 yılın 35 yılı Edirne dışında geçmiştir. Başka yöreleri de gördüm. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türkiye’de bir yabancının bile en rahat yaşayabileceği yer Edirne’dir. Eğer soy kök olarak Edirneli ararsan, onlar yok denecek kadar azalmıştır.
‘Niye azalmıştır?’ diye sorulursa, birçok Edirneli ekmek, iş, istikbal davasına Edirne’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Tekirdağ’da 34 bin, İstanbul’da 135 bin Edirneli var. Bursa, İzmir, İzmit, Ankara’da yaşayan Edirneliler var. Her birimiz bir yere dağılmışız. Niye? Hep ekmek için, istikbal için! Çünkü hayat insanları buna zorluyor.
Edirne’de çok büyük arazi, çiftlik sahibi, hatta padişahların soylarına dayanan aileler vardı. Edirne’nin 1826 ve 1878 Rus, 1912 Bulgar, 1920 Yunan işgaline uğraması ile bu aileler Edirne’yi terk edip başka kentlere yerleşmiştir.
Bir zamanlar Edirne’nin nüfusunun 360 bin olduğu bilinir. İkinci Dünya Harbi sırasında da Edirne’yi terkler olmuştur. O yıllarda bu olaylara kaçakçılık yılları denir.
Edirne terk edile edile bugünkü hale gelmiştir. Yine de bir yabancının rahat yaşayabileceği yerlerden biri Edirne’dir diyebilirim.
Her yörenin kendine has bir iş ortamı vardır, o yörenin özellikleri bu ortamı yaratır. Siz hiç Karslı, Erzurumlu, Diyarbakırlı kaptan, denizci gördünüz mü? Denizciler hep sahil kentlerinden çıkar.
Edirne’nin ekonomisi tarımdır. İş sahası tarıma dayanır. Edirne endüstri yöresi değildir. Hele tekstil makine endüstrisi hiç olmamıştır. Tarıma dayalı fabrikalar Edirneliler tarafından kurulmuştur. Örneğin Trakya Un Fabrikası, dünyaca marka olan Olin Yağ Fabrikası, şimdiki Renault istasyonunun olduğu yerde kurulan Meriç Süt Fabrikası, onun yanındaki mermer fabrikası, Trakya Tuğla Fabrikası ve yeni kurulan Sezer Un ve Yağ Fabrikası hep Edirneliler tarafından kurulmuştur. Keza Edirne’nin ilçelerindeki çeltik, un ve yağ fabrikaları da öyle...
Sanayi çarşısındaki 700 adet iş yerinin kaçı Edirneli değildir acaba? Büyük çoğunluğu Edirnelidir. Eğer Edirne’deki tekstil fabrikaları ileri sürülüyorsa, Edirne’de ne bu konudan anlayan ne de bu fabrikaları kuracak sermaye çıkar.
İş, bilgi ve sermaye gerektirir. Bunlar olmadan iş kuramazsın. Peki Trakya Birlik’i kim kurdu? Dünya çapında bir kuruluş… Bunu kuranları tanırım. Tüm ülkenin ayçiçeğini değerlendirir, o olmazsa çiftçinin eline kaç para geçer? Türkiye’deki ayçiçeğinin çoğunu Trakya yetiştirir. Türkiye’de yetişen pirincin yüzde ellisi de Edirne’de yetişir.
Edirne’ye kurulan büyük fabrikaların istihdam sağlamaktan öte bir yararları da olmamıştır. Örneğin bir okul ya da bir sosyal tesis yaptıklarını duymadım. Edirne’de hali vakti yerinde olan bazı isimler okul yaptırarak eğitim konusuna destek verdiler. Ama istihdam da önemli, hatta çok önemli.
Lalapaşa Çimento Fabrikası satışa çıkarıldığında Edirneli girişimciler de biraraya gelerek bu fabrikaya talip olmak istedi. Ama bu konuda çok güçlü ve yabancı ortaklı firmalar yarıştı, Edirneli girişimciler onlara yetişemedi… Ee, Edirne’nin eti ne, budu ne?
Edirne sakinlik ve huzur bakımından birçok kentimizden ileridir. 12 Eylül’den önce Türkiye’de kıyamet koparken Edirne’de nispeten yaprak kıpırdamıyordu. Eğer bugün Edirne’de bir sakinlik , bir turizm potansiyeli, bir Kırkpınar varsa onu Edirneli yaratmıştır.
İlginçtir, Edirne’ye gelenler önceleri Edirne’yi ve Edirneli'yi beğenmezler. Emekli olunca da Edirne’de ev alıp Edirneli olurlar… “Edirneliyiz be ya..!”
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx