ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş DEMİRAY / ENEZ MEKTUBU
YERLİ VE MİLLİ MÜSTEMLEKECİLİK…
Yayın Tarihi: 23 Mart 2023 Perşembe, 05:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Şimdilerde AKP, “TOGG marka yerli otomobilimizin seri üretimine başladık” ve “Yerli savaş uçağımız da yakında devreye girecek” diye oy devşirmeye çabalıyor. Ne derece gerçekçi ve sürdürülebilir bir çalışmadır bilemiyoruz. Buna rağmen bu ülke insanının bu gelişmelerden mutlu olmaması ve gurur duymaması elbette mümkün değil. Süreci bugünlere taşıyanlara elbette şükran duyarız. Ama mümkünse “Biz olmasaydık olmazdı” havalarınızdan vaz geçin. Hele Cem Küçük gibi atıp savuran tiplerin, sanki önceden savunma sanayimiz yokmuş da tüm bu işler AKP döneminde başlatılmış gibi iddialarıyla gülünç olmayın.
***
Benim hatırladığım, Türkiye'nin ilk YERLİ VE MİLLİ otomobili Anadol markadır. İsmi de işçiliği de %100 yerlidir. 1967 yılında üretime başlamıştır. Kaba saba bir araç olmasına rağmen yollarımızın kalitesi, tarımsal ve kırsal yaşamın kuralları dikkate alındığında ülkemiz gerçekleri ile örtüşen özellikleri ile çok beğenilmiş ve büyük ilgi görmüştür. Yani TOGG bir İLK değildir.
***
Savunma Sanayii'ne gelince… Bu sektör, Osmanlı'dan bugüne uzanan ve var olan bir süreçtir. Kurtuluş Savaşı sırasında İmalat-ı Harbiye ya da sonrasında Makine Kimya Endüstrisi (MKE) gibi isimlerle, ASELSAN gibi kuruluşlarla, tersanelerimizle her zaman her iktidarın önem verdiği bir sektördür. Örneğin 1967 Kıbrıs krizinde çıkartma gemilerimiz olmadığı için Kıbrıs'a müdahale isteğimiz gerçekleştirilememiş ve acısı yıllarca çekilmiştir. Akabinde başlatılan “MİLLET YAPAR“ kampanyaları ve yaratılan kaynaklarla yeterince çıkartma gemisi 1974 yılına yetiştirilmiş ve Barış Harekatı bu defa başarıya ulaşmıştır. Elbette değişen, gelişen teknoloji ile daha iyisini, daha güzelini yapmak şaşırtıcı olamaz.. Kaldı ki bu ülke yıllar önce tüm imkansızlıklara rağmen uçak yapmayı bile başarabilmiştir.
***
21 yıldır iktidarda olan AKP döneminde, hemen hemen hepsi BETONA DAYALI işler olsa da yadsıyamayacağımız önemli ve güzel eserler yapılmıştır. Bunu inkar etmiyoruz. Ama bu bir milletin mutlu olabilmesi için hiç yeterli olmayan hatta gerekmeyen, önceliği olmayan işlerdir. Halk, hiç gidemeyeceği otobanlarla, hiç geçemeyeceği köprülerle, hiç sahip olamayacağı TOGG'larla niye mutlu olsun ki.
03 Mayıs 1960 yılında devrin Kara Kuvvetleri Komutanı Cemal Gürsel, MSB Bakanı Ethem Menderes'e yazdığı mektupta DP iktidarı için “Memlekette çok şeyler yaptığınız muhakkaktır, fakat bu da aslâ kâfi değildir. Bu yapılan işleri müstemleke idareleri de yapar, yapıyor ve yapmıştır” dememiş miydi? ”Asıl mühim olanın toplumun ruhunda yaşama şevk ve azminin geliştirilmesi, hak ve hürriyet aşkının kökleştirilmesi ve vatandaş idrakinin yüksek ve necip hislerle donatılması” olduğunu vurgulamamış mıydı?. “Bizim gençlerimizde hak, adalet ve hürriyet duygularının gelişmesinden ve kemâlinden memnun olmamız lâzım gelmez mi? İstikbâli hissiz, duygusuz müstemleke ruhlu, yalnız maddeci bedbaht insanlara mı bırakmak istiyoruz” diyerek iktidarı uyarmamış mıydı?
***
Özetleyecek olursak her eve bir TOGG hediye etseniz bile eğer bu yurdun insanlarını, özgürlüklerinden, adil bir hukuk düzeninden, hakça paylaşımdan, geleceğe dönük hayallerden, yuva kurmaktan, iş sahibi olup ömür boyu güvenle yaşamaktan mahrum bırakıyorsanız bu bir nevi YERLİ VE MİLLİ MÜSTEMLEKECİLİK olur.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al