ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş DEMİRAY / ENEZ MEKTUBU
AKP İKTİDARININ ASIL SAHİPLERİ KADINLARDIR..
Yayın Tarihi: 05 Nisan 2023 Çarşamba, 05:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir İlçenin AKP'nin Kadın Kolu Başkanı bir paylaşımında AKP İktidarının kadınlar konusundaki getirimlerini sıralamış ve bu konuda, bugünkü AKP'yi savunma gayretinde bulunmuş. Anlaşılıyor ki kadınlarla ilgili olarak AKP döneminde nereden gelinip, nereye varıldığı ya anlaşılmamış, ya da bazı gerçekleri görmek işimize gelmemiş.
***
“AKP ve Kadın” konusu iki zaman dilimine göre çok farklı değerlendirilmelidir. AKP'nin iktidara taşınmasındaki en büyük katkı kadınlardan gelmiştir.1980 sonrasında Ulusalcı / laikçi egemenlerin baskıcı yöntemleri ile ortaya çıkan Türban karşıtlığına karşı direnişler başlamış ya da başlatılmıştır. Sonuçta, direnenler sadece Müslüman kadınları değil özgürlükçü liberal ve çağdaş insanları bile etkilemeyi becererek AKP'yi iktidara getirmişlerdir. Burada vurgulayayım; o gün iktidara taşınan Recep Tayyip Erdoğan değil,o zamanlar ortak akılla yönetilen AKP'dir. Böylece AKP iktidarının bu ilk 10 yılında gerçekten özellikle başörtülü ve türbanlı kadınlar sosyal sınıf atlamışlar ve özgürleşmişlerdir.
***
Bu dönemde, AKP listelerinden daha çok kadın, siyasette bürokraside ve ekonomik alanda yer bulmuştur. Bu dönemde yine AKP, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ denilen tüm kadınlara önemli güvenceler veren bir uluslararası sözleşmeyi TBMM'de oy birliği ile kabul edip yürürlüğe sokmuştur. Bu sözleşme muhafazakarlar ve hatta herkes için bir DEVRİM niteliğindedir. Yine bu dönemde bu sözleşmeye paralel olarak çıkarılan 6284 Sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair bir kanun”la AKP iktidarı, kadına verdiği önemi sürdürmüştür. Bu yasa geleneksel erkek egemenliğine sınır koyan, kadını daha fazla koruma ve güvence altına alan şiddeti ve hatta kadın cinayetlerini önlemeye dönük bir yasadır.
***
Ne var ki, zamanla partinin ana unsuru olan kadınların yerine, pusuda bekleyen cemaatler palazlanıp daha etkin hale geldikçe bu yasalar ERKEK EGEMEN bu kitlelerde rahatsızlık yaratmıştır. Kaldı ki zaten devir de değişmiş AKP yönetimi yerine artık TEK ADAM Yönetimine de geçilmiştir. AKP Teşkilatı sadece emirle elini kolunu indirip kaldıran, işlevi olmayan, usulen var olan bir konuma çekilmiştir.. Yani AKP'nin ORTAK AKIL alışkanlığı tüketilmiş, bitirilmiştir. SARAY dönemi ve yönetimi için AKP artık gereksiz bir ayrıntı olmuştur.
***
Nitekim TEK ADAM döneminde, ilk fırsatta partiye sonradan giren Numan Kurtulmuş'un ve cemaatlerin yüzü suyu hürmetine İSTANBUL SÖZLEŞMESİ bir kararname ile bir gece yarısı yürürlükten kaldırılmıştır. Buna neden olarak sapkınlıklar bahane edilse de asıl neden, kadın-erkek cinsiyet eşitliğine bu çevrelerin hazımsızlığıdır. Çünkü kadının sosyal yaşamda vardığı serbestlik, özgürlük, üretkenlik bu çevreler için kabustur. Onlara göre aile, evin kapısı kapalı iken erkeğe dayak, işkence, taciz ve küçük kızlarını evlendirebilmek dahil her türlü egemenlik hakkını tanıyan bir müessese olmalıdır. O nedenle, HÜDA-PAR ya da Yeniden Refah gibi 6284 den çok rahatsız partilerle iş birliği AKP erkekleri tarafından alkışlarla karşılanmıştır.
***
AKP'li kadınlar bu tehlikenin farkında olmalısınız.. Özlem Zengin'in, Aileden Sorumlu Bakanın, Gaziantep Belediye Başkanı'nın bu konudaki cesur çıkışlarının arkasında durmalısınız. Elinizdeki bulgurdan ve kazanılmış haklardan olmak üzeresiniz. Özgür yaşayan, hakkını arayan, direnen kadınlara SÜRTÜK diyen çevrelerce koltuk kapmak için kurulan bir kumar masasında tedavüldesiniz.
Ve hiç unutmayınız ki Müslüman kadınlar için ülkemizde, hatta tüm Müslüman ülkelerde DEVRİM niteliğindeki en önemli atılımlar Cumhuriyet döneminde ve büyük önder M.Kemal Atatürk tarafından yapılmıştır. 
İnkarcı olmayın, vefasız olmayın. Reisinize ikbal sağlamak için değil, kadınların kazanılmış hakları için tavır belirleyin..
Ya da susun..

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al