ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Biraz Metot Tartışalım Mı?
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2023 Cuma, 05:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Toplumsal algımızda beyaz önlüklü, beher kullanan insandır bilim insanı. Hatta biraz saç baş dağınık pejmürde bir hali de olursa ne âlâ. Netliği severiz çünkü… Her şeyimiz kesin, kısa ve net olmalı ve bizi uğraştırmamalı. Bu durum iyi bir şey mi yoksa tembelliğe açılan ve araştırmanın dehlizlerine girmemize engel olan bir kapı mı?

Netlik, mutlakıyet nedir? Şimdi bu soruyu sorunca yüzü buruşanlar mutlaka vardır. Netliği ve mutlakıyeti fen ve sağlık bilimlerinde yakaladığını düşünen ve bunu iddia edenlere başarılar dilerim. Bu alanlarda bile netlik ve mutlakıyet tartışması mevcutken biz sosyal bilimcilerin önemli bir kısmı muhtemelen beyaz önlük giyme ve beherle deney yapmanın bilim insanı modeli oluşturduğu bilinçaltı mesajına dayanarak tarihi bir laboratuvar olarak kullanıp netlik ve mutlakıyet peşine düşüyor.

Öyle ya hep duyuyoruz; tarih tekerrür edermiş ve geçmişi bilince geleceği tespit edermişiz. Tarihin hangi sürecini hangi şartlar altında bilebiliriz sorusunu sorunca çil yavrusu gibi dağılıp sosyal medyadaki popülaritesini kendilerine metodolojik tenkit ve sorular yönlendirilmesi önünde bir engel olarak kullanmaya çalışan bu zevatın vereceği cevap çok ilginç.

Daha önce de köşeme konu ettim; bir grup yakın çağ tarihçisinin Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı ikinci kez işgalini başlattığında belirttiği ve uluslararası politika çalışmaları açısından hiçbir kıymeti olmayan kelamlarını. Sonuç da ortada zaten…

Şimdi bir başka soru: Rusya ve Ermenistan sarsılmaz iki dost. Muhteşem ikili değil mi? Pek çok yakın çağcı bunun cevabına I. Dünya Savaşı yıllarına bakarak evet diye verecektir. Bu aşamaya kadar bir sorun da yok zaten bu sorunun cevabı o dönem ve belli bir süre sonrası için evet. Peki ya şimdi?

Ermenistan yüksek mahkemesi Mart 2023’te yasal sorumluluk ve işleyişlerinin Uluslararası Ceza Mahkemesine uygun olduğunu açıklamıştı. Gelen son haberler de Nikol Paşinyan’ın Roma Tüzüğünü meclisten geçtikten sonra onaylayacağını gösteriyor. Paşinyan açıklamasında bu kararın Rusya ile ilgili olmadığını, Ermenistan’ın güvenliği ile ilgili olduğunu ifade etti. Bu da yetmezmiş gibi Paşinyan’ın eşi Kiev’i ziyaret etti. İşte tam bu noktada bunu açıklamak için tarihte gerçekleşmiş hiçbir olayı örnek gösteremezsiniz. Yani sizin laboratuvar işe yaramaz bu aşamada. Zira İkinci Dünya Savaşı öncesi dönemde bir uluslararası yargı organı kararıyla bir devlet başkanının antlaşmaya taraf başka devletlere gittiğinde tutuklanması gerekliliği yoktur. Çünkü İkinci Dünya Savaşı öncesi dönemde böyle bir yapı yoktur. Ermenistan’ın bu tercihini açıklayabilmek için güç dengesi, staus quo siyaseti gibi kavramlara müracaat etmeniz gerekir.

Rusya Federasyonu ile Ermenistan arasındaki geleneksel yapıyı bozan ve gerginliği artıran sebepleri mi incelemek istiyorsunuz? O zaman İkinci Dünya Savaşı yahut 2. Dünya Savaşı (her iki şekilde de yazdım ki iki yazımı da benimseyen editörler üzülmesin) sonrası oluşan ve halen devam edegelen ‘Yeni Dünya Düzeni’ni ve bu yapı içindeki güç kapasitesi, yeteneklerin dağılımı gibi kavramları incelemek zorundasınız. Yani uluslararası politika incelemesi tarihte olan bir şeyin iyi bilinip gelecekte de olacağını söylemek üzerine kurulu bir falcılık faaliyeti değildir. Metot, felsefe, sosyoloji ve teori bilgisi gerektirir. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al